Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat geçim kaynakları ticaret, tarım ve hayvancılığa dayalı bir ilimizdir. Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Şefaatli, Sorgun, Yenifakılı ve Yerköy ilçelerine sahip olan Yozgat’ın yaklaşık 419 bindir.

Yozgat’ta sert kara iklimi görülmektedir. Topraklarının yüzde 56’sı ekili ve dikili alanlardan oluşmaktadır. Ayrıca 270 hektarlık da ormanlık ve fundalık alan bulunmaktadır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Roma kral kızı hamamı, saat kulesi ve Aydıncık Kazankaya Yozgat’ın gezilecek yerlerindendir. Ayrıca Arabaşı, testi kebabı ve bulama çorbası bu şehrin ünlü yemeklerindendir.

Yozgat Geçim Kaynakları

Yozgat iş olanakları ticarete, hayvancılığa ve tarıma göre şekillenmiştir. Ancak nüfusun büyük bölümü tarımda faaliyet gösterir. Üzüm, kayısı, elma, armut, domates, şeker pancarı, arpa, buğday, çavdar Yozgat’ta en çok yetiştirilen ürünlerden.

Meraların bolluğu sayesinde Yozgat’ta mera hayvancılığı oldukça gelişmiştir. Koyun, kıl keçisi, sığır ve tiftik keçisi halkın geçim kaynakları arasındadır. Bazı yerlerde kümes hayvancılığı da çok yaygındır.

Yozgat’ta bulunan çimento, Prefabrik konut, inşaat malzemeleri, deri sanayi ve yem sanayi ildeki binlerce kişiyi istihdam etmektedir. İlde ve ilçelerinde yaşayan vasıflı vasıfsız pek çok kişi işçi ya da yönetici kadrolarında değerlendirilmektedir.

Yozgat İş Fırsatları

Yozgat iş fırsatları anlamında zengin bir yer sayılmaz. Ancak hayvancılığın, özellikle de mera hayvancılığının var olması, süt ve et ticaretini artırmaktadır. Ayrıca deri ticaretinde de yine Yozgat önemli bir paya sahip olabilecek güçtedir.

Ülkenin en iyi üzümlerinin, kayısılarının ve domateslerinin yetiştirildiği Yozgat ili, organik tarıma da hayli elverişli. Özellikle elma ve armut gibi meyvelerin organik olarak satışı, dış pazara açılması ve lojistiği Yozgat için önemli iş kollarından olabilir. Ticareti hali hazırda yapılıyor olan meyvelerden elde edilebilecek marmelatlar, reçeller ve meyve suları iç ticareti de hızlandıracaktır.

Yozgat prefabrik konutun en çok yapıldığı illerden biri. Bu yapılar ülkenin farklı bölgelerine çeşitli lojistik kaynaklar ile ulaştırılıyor. Prefabrik sanayine bağlı olarak geliştirilebilecek boya, çivi ve cam üretimi yine Yozgat iş fırsatları konusunda değerlendirilebilir.

Yozgat İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here