Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Van ekonomik faaliyetleri tarıma, hayvancılığa ve sanayiye dayalı bir şehrimizdir. Hayli kalabalık olan Van 1.107 binlik bir nüfusa sahiptir. İlçeleri ise Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, İpekyolu, Muradiye, Özalp, Saray ve Tuşla’dır.

Kara ikliminin görüldüğü Van’da kışlar hayli soğuk ve uzundur. Van Gölü civarında oldukça zengin bir bitki örtüsü bulunur ancak dağlık bölgeleri bozkırdır. Topraklarının yüzde 70’i çayır ve meralardan oluşur.

Sengeser, kurut aşı ve ciğer köftesi ile ünlü olan Van, Van Gölü, Muradiye Şelalesi ve Akdamar Adası gibi gezilecek yerlere sahiptir.

Van Geçim Kaynakları

Van geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve sanayiye dayalı şehirlerimizdendir. Ancak tarım için kısıtlı bir alan vardır ve bu da Van Gölü çevresinde yer alır. Burada karpuzdan fasulyeye, domatesten elma ve armuda kadar pek çok meyve – sebze yetiştirilir.

Van koyun yetiştiriciliği anlamında ülkemizde 2. Sıradadır. Otlak ve meraların bolluğu bölge halkını hayvancılığa yönlendirmiştir. Koyunun yanında mera hayvancılığı da yapılmaktadır.

Van’da sanayi sektörü mevcuttaki hayvancılığa ve tarıma dayalıdır. 400’e yakın çalışma noktasına sahip sanayide çimento fabrikası, yem ve et fabrikası, tereyağı fabrikası, çivi fabrikası ve mandıra işletmesi bulunur. Halkın büyük bölümü bu noktalarda istihdam edilir.

Van İş Fırsatları

Van öğrenci bakımından da hayli zengin bir şehirdir. Ayrıca Van Gölü yılın belli zamanlarında ziyaretçi akınına uğrar. Bu kapsamda konaklama, rehberlik ve ulaştırma hizmetleri geliştirilebilir. Ayrıca gençler için var olan eğlence mekânları yok denebilecek kadar azdır.

Van et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri kombinasyonuna oldukça uygun bir şehirdir. Özellikle hem yurtiçi ticarete, hem de yurtdışı ihracata uygun hale getirilebilir. Hatta Van Gölünde balıkçılık da yapılmaktadır. Buna bağlı olarak soğuk hava depoları, lojistik ve dağıtım hizmetlerine, satış noktalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Van İran, Irak, Kuveyt ve BDT’ye canlı hayvan ve et ticareti yapmaktadır. Hatta süt ürünlerinin ticaretine de son yıllarda hız verilmiştir. Bu ticaret kapsamında Van İş fırsatları oldukça bol olan bir ilimizdir.

Van İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here