İç Ege’de yer alan Uşak geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayalı bir ilimizdir. Banaz, Sivaslı, Eşme, Karahallı ve Ulubey ilçelerine sahip Uşak’ın nüfusu son verilere göre yaklaşık 365 bindir.

Uşak iklimi hem Ege, hem de İç Anadolu Bölgesi’nin geçiş iklimini gösterir. Yazlar hayli sıcakken, kışlar uzun ve soğuktur. Toprakların yüzde 35’i ekili ve dikili alanken, yüzde 38’i de orman ve fundalıktır.

Blaundos Antik Kenti, Atatürk ve Etnografya Müzesi, Aksaz Kaplıcası ve Ilıcak Subaşı Parkı Uşak’ın gezilip görülesi noktalarıdır. Tarhana çorbası ve demir tatlısı ile ünlü olan Uşak, turizmi kaplıcalarına dayalı bir şehrimizdir.

Uşak Ekonomik Faaliyetler

Arpa, nohut, fasulye, şeker pancarı, tütün ve haşhaş Uşak’ın tarım ürünleridir. Ayrıca armut, ahlat ve yabani fıstık yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Uşak iş olanakları tarıma dayalı gibi görünse de aslında hayvancılık da önemli bir yere sahiptir. Özellikle mera hayvancılığı olan koyun, sığır ve kıl keçisi halkın önemli geçim kaynaklarından biridir.

Uşak’ta bulunan imalat sanayi nüfusun büyük bir çoğunluğunu istihdam etmektedir. Bu sanayiye bağlı işyerleri de hesaba katıldığında nüfusun yaklaşık yüzde 14’ü istihdam edilmiş durumdadır. Ayrıca linyit çıkarma tesislerinde de işçi çalıştırılan noktalar bulunmaktadır. Uşak’ın belli bir turizm geliri yoktur ancak yılın belli zamanlarında kaplıcalarına yerli turist ziyaret etmektedir.

Uşak’ta yem, battaniye, elektro porselen ve şeker fabrikaları bulunmaktadır. Dolayısıyla Uşak’ın ülke ekonomisi açısından bulunduğu nokta yadsınamaz. Bu bağlamda belli başlı lojistik hizmetleri Uşak için temel iş fırsatı sayılabilir.

Koyun ve sığır yetiştiriciliğine bağlı soğuk hava deposu, lojistik faaliyetler ve dağıtım hizmetleri Uşak için önemli olmaktadır. Ayrıca Uşak tarhanası pek çok yerde taleple karşılanmakta. Yine Uşak tarhanası satış noktaları istihdam sağlayabilecek bir düzeye getirilebilir.

Çam, kavak ve meşe ağaçlarının bu bölgede yetişiyor olması Uşak’ı mobilya sanayinde de önemli bir yere getiriyor. Ancak mobilya konusunda Uşak daha çok üretim yerine dağıtımı tercih edebiliyor. Mobilya üretim sanayi Uşak iş fırsatları konusuna oldukça elverişli bir faaliyet olmaktadır.

Uşak İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

10 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here