Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Tunceli geçim kaynağı hayvancılığa dayalı bir ilimizdir. Pertek, Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık ve Pülümür ilçelerine sahip Tunceli’nin toplam nüfusu ise yaklaşık 82.500’dür.

Sert kara iklimine sahip Tunceli’de Keban Barajı’nın bulunduğu noktalar daha ılıman bir iklim yaşar. Nispeten orman ve fundalığa sahip ilin vadi yamaçlarında kavak, ardıç, gürden, dışbudak ve çınar yetişir.

Türkülere konu olmuş Munzur vadisi, Pertek Kalesi ve tabiat parkları Tunceli’nin ziyaretçi çeken noktalarıdır. Ayrıca okumuşluk düzeyi hayli yüksek olan bu ilin en meşhur yemeği de döğme pilav, keşkek ve hazırlop köftedir.

Tunceli’deki Geçim Kaynakları

Tunceli arpa, şekerpancarı ve buğdayın yetiştirildiği bir ilimizdir. Tunceli iş olanakları tarıma değil, daha çok madenciliğe ve hayvancılığa yöneliktir. Özellikler meraların çokluğu besi hayvancılığı açısından Tunceli’yi önemli bir noktaya getirmiştir.

Sanayi bakımından az gelişmiş olan Tunceli, maden yatakları zengin bir ilimizdir. Ancak olumsuz hava koşulları bu ilden yalnızca tuz elde edilmesine neden olur.

210 bin hektarlık ormanı sayesinde yakacak odun ve mobilya odunu gibi ürünler Tunceli’den elde edilebilmektedir. Ancak turizm açısından çok büyük bir geliri bulunmaz. Yalnızca askeriyeler ve öğrencilerden elde edilen bir ziyaretçi gelirine sahiptir.

Tunceli’de İş Fırsatları

Besiciliğin yoğun yapıldığı Tunceli’de ev ve süt ürünlerinin dağıtımı, satışı ve ihracı yapılabilir. Özellikle soğuk depo ve lojistik bu şehir için büyük bir ihtiyaçtır.

Genç nüfusu olmasına karşın sosyal alanları kısıtlı olan şehrin, gençlere hitap edebilecek noktalarının olması istihdamı da sağlayacaktır. Özellikle alışveriş merkezlerinin, sinemaların ve eğlence mekânlarının az olması burada yaşayan gençlerin göç etmesine neden olmaktadır.

Kaya tuzunun popülerliği düşünüldüğünde Tunceli hayli önemli bir noktada bulunuyor. Özellikle kaya tuzu elde edilmesi, satış ve dağıtımı yine istihdam sağlayabilecek sektörlerden biri.

Tunceli’de turizmin gelişememiş olması aslında şehrin doğal güzelliklerinin tanıtılamamış olmasından da kaynaklanmakta. Dolayısıyla çeşitli rehberlik, reklam, konaklama, ulaştırma hizmetleri bu şehrin ekonomisini kalkındırabilecek kıstaslardan. Tarımın kısıtlı yapılıyor olması Tunceli iş fırsatları konusunu engellemiyor, yalnızca girişimcileri hayvancılığa ve buna bağlı yan sektörlere yönlendiriyor.

Tunceli İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here