Aslında Karadeniz bölgesinde yer alan, ancak bazı ilçeleri İç Anadolu’ya uzanan Tokat iş olanakları tarım ve hayvancılığa dayalı bir ilimizdir.  Erbaa, Turhal, Niksar, Zile, Reşadiye, Almus, Pazar, Yeşilyurt, Başçiftlik, Artova ve Sulusaray ilçelerine sahip olan Tokat’ın nüfusu son verilere göre yaklaşık 602 bindir.

Tokat hem İç Anadolu, hem de Karadeniz iklimini bir arada göstermektedir. Güneyde daha sert bir iklim hâkimken, kıyıda daha yumuşaktır. Topraklarının yüzde 50’si ormanlıklarla, yüzde 35’i de ekili alanlar ile kaplıdır. Meşe, karaçam ve kayın bu ilde fazlaca yetişir.

Maşat Höyük, Sebastapolis ve Horoztepe gibi antik çağlara dayanan eserleri sayesinde il yılın belli zamanları turist çekmektedir. Tokat’ın genel geçim kaynakları arasında hayvancılık ve tarım bulunmaktadır.

Tokat’ta Ekonomik Faaliyetler

Tokat, halkın büyük çoğunluğunun istihdam edildiği bir tütün fabrikasına sahiptir. Ayrıca fiğ, yonca, arpa ve buğdayın en çok yetiştirildiği illerden biridir. Yine tarım ürünleri anlamında bağ yetiştiriciliğinde uzmanlaşmışlardır. Özellikle asma yaprağı, Tokat yöresinde önemli bir geçin unsurudur.

Tokat’ta büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılık genellikle ticari faaliyetler için kullanılmamaktadır. Sığır, inek, düve ve dana Tokat ekonomik faaliyetleri anlamında çok büyük bir yere sahiptir.

Turhal’da bulunan şeker fabrikası, hem istihdam yönünden, hem de küspe yem faaliyetleri açısından yine istihdama yardımcı olan bir noktadır.

Tokat’ta İş Fırsatları

Tokat konumu açısından arkeolojik kazıların ve çalışmaların sık yapıldığı illerimizden bir tanesi. Bu da eğitim turizminin şehirdeki varlığının bir kanıtı. Çeşitli rehberlik, konaklama ve ulaştırma faaliyetleri Tokat için fırsatlardan bir tanesi.

Hayvancılığın sık yapıldığı bu ilde ve ilçelerinde, hayvan yemi, besicilik, organik hayvan süt ve süt ürünleri Tokat ili için büyük bir avantaj niteliğinde. Ayrıca Tokat’ta yetiştirilen üzüm ve domates gibi ürünler, dünya pazarına da çıkmış tarımsal ürünlerdir. Buna bağlı olarak salça, asma yaprağı, kuru üzüm ve üzüm reçeli gibi ürünlerin Tokat ili için bir gelir kaynağı olabileceği yadsınamaz.

Tokat ilinde kömür ve krom madenlerinin bulunması, maden araştırma ve çıkarma faaliyetleri için oldukça uygun bir şehir olduğunun göstergesi. Tokat iş fırsatları hayvancılık ve tarıma dayalı gibi görünse de, aslında pek çok alternatife sahiptir.

Tokat İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here