Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şırnak şehrinde iş fırsatları alanında sanayi son derece düşük koşullardır. Bunun yanında hayvancılık gelişmiştir. İsminin Şehr-i Nuh’tan gelmiş olduğu söylenmektedir. Nuh’a ait olduğu bilinen bir türbe, Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer almaktadır. Tufandan hemen sonra Nuh’un ilk yerleşmiş olduğu şehir olduğu rivayet edilmektedir. İl, Irak ve Suriye’ye komşu olarak yer almaktadır. Şırnak şehrinin yedi ilçesi yer almaktadır.

Şırnak Coğrafi Konumu

Şırnak iş fikirleri konusunda hayvancılık ön plandadır. Doğu Anadolu bölgesi üzerinde kalan kısımda kışlar sert olmaktadır. Kuzey bölgesinden gelecek olan soğuk havalar kış aylarında bu yörenin sert ve karlı geçmesini sağlamaktadır. Kar yağışı sınır bölgelerine kadar devam etmektedir. Karla örtülü gün sayısı, dolu ve sisli gün sayıları güney bölümüne göre fazla olmaktadır.

Şırnak İş Fikirleri

Şırnak şehrinde faal olarak yer alan iki termik santral üzerinden bir tanesi yatırımını tamamlamış ve faaliyete geçmiştir. 135 MW kapasitesi bulunan santral akışkan yatak teknolojisi ile çalışma eğilimi göstermektedir. Şırnak şehrinde endüstriyel kullanım amaçlı zengin rezervleri yer almaktadır. Cizre ve İdil ovalarının büyük kısmını kaplayacak olan bazalt taşları atıl durumda yer almaktadır. Bazalt değişik kalınlık ve ölçü miktarlarında mimari yapıların her bölgesinde, alt ve üst yapılarda, zemin ve cephe kaplamalarında kullanılır. Şırnak şehrine bağlı Uludere, Beytüşşebap yayla bölgelerinin, küçükbaş hayvancılık konusunda uygun iklim koşulları bulunması et üretiminde de adından söz ettirmektedir.

Beytüşşebap ilçesinde Arıcılar Birliği aracılığı ile uygulanan Arıcılık faaliyetleri ve doğal bal üretimi, markalaşma da büyümeye devam etmektedir. Sığır yetiştiriciliği, Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde uygulanmaya devam etmektedir. Tarım Bakanlığı aracılığı ile 50 baş ve üstünde gerçekleşmiş olan yatırımlar konusunda % 40 Büyükbaş Hayvan, % 30 İnşaat ve soğutma tankı desteği sunmaktadır. Şırnak geçim kaynağı arasında asfalt kömürü yer almaktadır. Şırnak asfaltit tipi kömürlerinde 82 milyon tonluk rezerv ile beraber ülkemizin rezervlerinin tamamına sahip olmaktadır. Sanayi ürünlerinde kullanılan bu kömür insanların sanayi iş kolları arasında temek geçim kaynağı olarak yer almaktadır.

Şırnak İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here