Siirt şehrinde iş fikirleri arasında özellikle tarım ön plana çıkmaktadır. Şehrin geniş coğrafyası tarım konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt 7 ilçesi yer almaktadır. Baykan, Kurtalan, Eruh, Pervari, Şirvan ve Tillo ilçeleri arasında yer almaktadır. Türklerin Anadolu’da ilk yerleşim alanlarından bir tanesi olan Siirt, bereketli toprakları, köklü bir tarihi içerisinde bulundurmaktadır. Siirt tarihinin dönemlerine ışık tutmaktadır.

895 metre yüksekliği bulunan şehir karasal iklimi içerisinde bulundurmaktadır. Adının Sami dilinden geldiği düşünülen şehir bazı kaynaklar üzerinde Keldani dilinden gelmiş olduğu ve kent anlamı taşıyan kelimeden geldiği söylenmektedir. Bir dönem bölge üzerinde yaşayan Süryaniler kente Seerd olarak isimlendirmiştir.

Şehrin Konumu Ve Kültürü

Konumu sebebiyle Anadolu’nun ve Mezopotamya üzerinde kesişim noktaları arasında yer alan Siirt’in tarihinin yapılan araştırmalar nedeniyle Cilalı Taş Devri’ne kadar gittiği söylenmektedir. 3500 yıl öncesinde kullanılmış olan Akabe Yolu bu kent üzerinden geçmektedir. Siirt, Anadolu’dan Avrupa’ya uzanmaya devam eden İpek Yolu’nun da durakları arasındadır.

Farklı kültürlere ev sahipliği yapan Siirt mutfağı ve kendine özgü ürünleriyle de adından söz ettirmektedir. Topraklarında yetiştirmeye devam ettiği tiftik keçilerinin yünleri üzerinden yapılan el işi battaniye şehrin sembolleri arasındadır. Pervari Yaylaları üzerinde üretilen Pervari balı da şehre ait lezzet olarak yer almaktadır. Perde pilavı, büryan ve gebole özel tatları arasındadır. Eğer tam mevsimi içerisinde gidiliyorsa bölge üzerinde yetişen zivzik narı denenmesi gerekmektedir. Siirt iş fikirleri konusunda özellikle tarım ürünleri yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır.

Siirt Şehrinde İş Olanakları

Faal nüfusun yaklaşık olarak % 65’i tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Tarla tarımı son derece önemlidir. Başlıca tarım ürünleri arasında buğday, pirinç, arpa, nohut, mercimek ve soğan olarak yer almaktadır.  Meyvecilik de son derece ileri seviyededir. Ülkemizde yetişen yaklaşık olarak narın beşte biri Siirt’te yetişmektedir. Yaklaşık 8-10 bin ton olarak yer almaktadır. Bununla beraber ceviz, antepfıstığı, üzüm ve bâdem bol miktarda yer almaktadır. Başlıca sanayi tesisleri içerisinde yer alan Siirt Yem, Un, tuğla ve kiremit fabrikaları yer almaktadır. Bununla beraber çok sayıda dokuma tezgâhlarında, tiftik ipliği battaniyeler dokunmaktadır. Siirt iş ilanları arıyor ve iş yapmak istiyorsanız tiftik ipliğini kullanarak battaniye üretebilirsiniz.

Siirt İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here