Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şanlıurfa geçim kaynakları tarıma ve hayvancılığa dayalı bir ilimizdir. Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran, Hilvan, Karaköprü, Siverek, Suruç ve Viranşehir ilçelerine sahip olan Şanlıurfa’nın nüfusu 2.031 milyona yaklaşmıştır.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Şanlıurfa’da sıcaklığın 46 dereceyi geçtiği yazlar yaşanmaktadır. Ancak denizden uzak olması sayesinde sıcaklık boğucu değildir. Topraklarının yüzde 60’ı tarıma elverişli ve verimlidir.

Balıklı gölü ile ünlü olan Urfa, Harran sitleri, Birecik yapay gölü ve Halfeti gölü gibi gezilecek yerlere de sahiptir. Söğürme ve ciğer kebabı şehrin ünlü yemeklerindendir.

Şanlıurfa Geçim Kaynakları

Şanlıurfa ekonomik faaliyetler açısından oldukça elverişli bir ilimizdir. Özellikle mercimek, burçak ve pamuk tarımsal faaliyetlerin başında gelir. Özellikle Türkiye’nin mercimek ihtiyacının büyük bölümü buradan karşılanır.

Dağlarda yabani fıstık aşılaması yapılmaktadır. Buna bağlı Antep fıstığı üretimi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ayrıca Urfa bağcılık anlamında da sayılı şehirlerden biridir.

Sığır, koyun, kıl keçisi ve hindi şehrin önemli hayvancılık faaliyetlerindendir. Ayrıca tereyağı konusunda meşhur bir imajı da bulunur. En iyi yarış atlarının da Urfa’da yetiştiği bilinmektedir. Ayrıca arıcılık faaliyetlerine dayalı geliştirme hizmetleri her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Şanlıurfa İş Fırsatları

Şanlıurfa hem tarımsal, hem de hayvancılık anlamında birbirinden farklı fırsatlar sunan bir şehirdir. Özellikle yarış atlarının yetiştirilmesi ve satışı bu il için önemli bir işkolu olabilir. Bunun yanında her geçen gün biraz daha talep gören hindi eti satışı, lojistiği ve dağıtımı yine Urfa’nın önemli iş kollarından olabilir.

Balıklı göl her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Bu şifalı gölü ziyarete gelenler için açılabilecek sosyal tesis noktaları, konaklama noktaları ve lokantalar istihdama da katkı sağlayacaktır.

Urfa’da üretilen tereyağı bu şehir için önemli bir geçim kaynağıdır. Bu yağın dünyaya ihracı yine geçim kaynaklarını artıran bir faaliyet olmaktadır. Bunun için gerekli olan temel hizmetler ise lojistik ve dağıtımdan geçmektedir. Şanlıurfa iş fırsatları yalnızca bunlarla kısıtlı değildir ve turizmin gelişimine katkı sağlanabilir.

Karaman İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here