Samsun şehrinde iş fırsatları son derece büyüktür. Bunun nedeni Samsun şehri Orta Karadeniz bölgesinin en özel şehirleri arasında bulunmasıdır. Samsun, Orta Karadeniz’in en büyük şehri olarak bilinmektedir. 17 ilçesi yer alan Samsun Belediyesi’nin kuruluşu Osmanlı döneminde Kanuni Esasi zamanına gitmektedir. Şehrin isminin eski zamanlarda Amisos olduğu bilinmektedir. Şehirde yaşayan ilk insanların Gaşkalar olduğu bilinmektedir Şehir, daha sonra Hitit egemenliğine girmiştir. Daha sonra MÖ 2000 yılları içerisinde Frigler tarafından yıkılmıştır. Friglerden sonra Kimmerlerin egemenliğine giriş yapmıştır.

Coğrafi Konumu

Samsun iş fikirleri için tarım ve sanayi son derece popülerdir. Önemli bir limanı bulunan Samsun’u benzersiz kılmaktadır. Şehir kuruluşundan bu yana çok önemli bir liman kenti olarak yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı dönemleri içerisinde büyük öneme sahip olan samsun şehrinde 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Mücadelesi bu şehir üzerinde başlatmıştır. Doğu Karadeniz’e uzanmaya devam eden dağlarıyla ve ovalarıyla verimli toprakları yer almaktadır. Bölgenin ticari kaynaklarının büyük bölümünü tarım sağlanmaktadır. Tarım konusunda ise buğday, pirinç ve şeker pancarı yer almaktadır. Bitkisel üretimle beraber sanayi konusunda da gelişmiştir. Gelişmiş limanı ile beraber önemli ticaret bölgeleri arasındadır.

Samsunda İş Fikirleri

İlin ekonomisi tarıma dayalı olarak yer almaktadır. Sanâyi hızla gelişmektedir. Kara, hava ve deniz yolları nedeniyle ticâret son derece hareketlidir. Faal nüfusun % 65 kadarı tarım sektörü içerisinde çalışmaktadır Bafra ve Çarşamba ovaları Türkiye’nin en verimli ovaları arasındadır. Başlıca tarım ürünleri arasında buğday, çavdar, yulaf, pirinç, nohut, şekerpancarı patates ve her çeşit sebze yetiştirilmektedir. Türkiye’de mısır ve fasulyenin en çok yetiştiği yer Samsun şehridir. Kaliteli tütün yetişmektedir ve mühim gelir kaynağı olarak yer almaktadır. Bafra tütünü ünlü bir ilçedir. Meyvecilik ileridir. Tıbbi olarak suyun gücü Samsun’da yaz turizmi de kış turizminde etkilidir. Özellikle kaplıca konusunda en zengin şehirler arasında bulunmaktadır. Tarihi ve coğrafyasının güzellikleri sayesinde turizmde Samsun geçim kaynağı arasında yer almaktadır. Samsun şehrinin son derece gelişmiş bir şehir olarak yer alması iş olanaklarını da arttırmaktadır.

Samsun İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here