Rize iş olanakları arasında tarım ön plana çıkmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize yaylaları, ormanları ve lezzetleri ile ülkemizin önde gelen şehirleri arasında yer almaktadır. İnsanlar internet üzerinden aradeniz’e sahili bulunan Rize şehrinin nüfusu 330.000’dir. Rize Merkez başta olmak yer almakla beraber Fındıklı, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Güneysu, Çamlıhemşin, İkizdere, Derepazarı, İyidere, Kalkandere bulunmaktadır.

Nüfus yoğunluğu konusunda Hemşin nüfusun en az olduğu ilçe olarak göz çarpmaktadır. Rize, Karadeniz turlarının uğrak noktalar arasındadır. Bahar ve yaz ayları geldiği zaman yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramış olan şehir turizm potansiyelini yükseltmektedir. Türkiye’nin en fazla yağış alan şehrin havası ılıktır. Her mevsim bol oranlarda yağış alan şehir gür ormanlarla kaplı yer almaktadır. %48’e yakın bölümü ormanlık alan olan Rize Türkiye ormanlarının %25’ine sahiptir. Rize iş fikirleri konusunda evde fındık işi yapabilirsiniz.

Rize’nin Coğrafik Yapısı

Rize’de yıllık yağış oranlarının fazla bulunması, nem oranlarının yüksekliği ve güneşli gün sayısının az olması nedeniyle tarım bölgelerinin neredeyse yüzde 90’ını çay tarlaları bulundurmaktadır. Türkiye’nin çay ihtiyacını tek başına karşılamış olan Rize’de en önemli geçim kaynağı çay olarak bilinmektedir. Rize’de yetiştirilen çayların tamamı ülkeye ihraç edilerek ülke ekonomisine de büyük ölçüde katkı sunmaktadır.

Rize’de İş Fikirleri

Rize’de çaydan hemen sonra en fazla yetiştirilen ürünler arasında fındık yer almaktadır. Son dönemlerde kivi yetiştiriciliği konusunda da önemli ilerleme sağlayan Rize’de mısır, fasulye ve patates de yetiştirilmektedir. Rize toprakları fazla engebeli olmasından dolayı tarım araçlarının kullanımı konusunda elverişli olmamaktadır. Armut, elma ile beraber mandalina en çok yetiştirilen meyveler arasındadır. Balıkçılık ve orman ürünlerinde de Rize ekonomisine katkısı son derece yüksektir. Rize nüfusunun yaklaşık olarak %70’i tarım ile uğraşmaktadır. Yayla ve plato üzerinde hayvancılık yapılmakla beraber arıcılık gelişmiş durumda yer almaktadır. Anzer balı son derece meşhurdur. Rize kıyıları üzerinde balıkçılık ana geçim kaynakları arasındadır. Rize iş ilanlarında özellikle balıkçılık ve tarım ön plandadır. Rize balık üretiminde Ordu, Trabzon ve İstanbul’dan hemen sonra dördüncü sırada bulunmaktadır. Rize’de sanayi ve çay üreten fabrikalara dayalı olarak yer almaktadır.

Rize İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

9 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here