Doğu Akdeniz’de yer alan Osmaniye geçim kaynağı büyük ölçüde tarıma dayalı bir ilimizdir. Adana’ya yakın olan bu şehrimiz Çukurova’nın verimli topraklarının üstündedir. Topraklarının yüzde 42’sini ormanlıklar, yüzde 39’unu da tarım alanları oluşturmaktadır.
Kadirli, Düziçi, Bahçe, Toprakkale, Sumbas ve Hasanbeyli Osmaniye’nin ilçeleridir. Yaklaşık 528 binlik nüfusa sahip olan Osmaniye’nin lahana sarması ve bazlaması meşhur yemeklerinden. Ayrıca ilde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir iklim hüküm sürüyor.

Osmaniye Geçim Kaynakları

Berke ve Aslantaş Barajlarının Osmaniye’de bulunuyor olması bölgeye ciddi bir avantaj sağlıyor. Osmaniye geçim olanakları büyük ölçüde bu baraj ve akarsular sayesinde tarıma dayanıyor. Hem enerji üretim santrallerinin varlığı, hem de tarımsal sulama bolluğu Osmaniye’deki geçim olanaklarını artırmaya yardımcı oluyor.

Sanayi, hayvancılık ve dokumacılık da Osmaniye’nin diğer geçim kaynaklarındandır. Özellikle yer fıstığı anlamında büyük çaplı bir ihracat faaliyetine imza atan ilde, turp da üretilmektedir.
Osmaniye tarihi açıdan zenginliği kadar mutfağından da söz ettirmeyi başarıyor. Dolayısıyla gastronomi bünyesinde önemli bir yere sahip. Özellikle içli köftesi, bayram kömbesi ve tırşik dünya çapında tanınan yemeklerden.

Osmaniye’nin elektrik üretimi Gökçedağ’da yapılmaktadır. Burada 500 milyon kWh elektrik üretimi sağlanan büyük bir tesis bulunmaktadır.

Osmaniye İş Fırsatları

Çukurova bölgesinde yer alan Osmaniye’nin pamuk üretimi konusundaki iddiası oldukça büyük. Buna bağlı dokumacılık ve tekstil sektörü de geliştirilebilir bir özelliğe sahiptir. Osmaniye yalnızca pamuk üretimi ve tekstil noktaları sayesinde binlerce kişinin istihdam edilebileceği şehirlerimiz arasında yer alıyor.

Tarımsal kökenli faaliyetlere bağlı olarak organik tarımın ve hayvancılığın merkezi olabilecek şehirlerden olan Osmaniye, aynı zamanda tarımsal ilaçlamaya da ihtiyaç duyabilecek illerden bir tanesi. Yine lojistik ve paketleme sektörlerinde de atılımı uygun görülebilecek noktalardan biri.

Osmaniye sınırları içinde hizmet veren alabalık tesisi, tatlı su balığı ihracatının da gelişmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca bu kapsamda soğuk depolar ve lojistik faaliyetler geliştirilebilir özellikler arasında.

Ayrıca Osmaniye’de hem küçükbaş, hem de büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Bu da hayvan yemi ihtiyacını gün yüzüne çıkarmaktadır. Görüldüğü üzere Osmaniye iş fırsatları anlamında hayli zengin bir şehrimizdir.

Osmaniye İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here