Ekonomisinin genel olarak tarıma dayalı olmasından dolayı Ordu’ya yapılacak iş yatırımları da bu alanda yaşanmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Ordu’da coğrafi yapısından dolayı tarım arazilerinin sayısı çok fazla değildir. Engebeli olmasından dolayı tarım daha çok fındık alanında yapılmaktadır. Zaten orman ağacı olarak sayılan fındık dik yamaçlarda ya da engebeli arazilerde yetişebilmektedir. Aynı zamanda hafif iklim şartlarına sahip olması ve sürekli olarak yağış alabiliyor olmasından dolayı fındık üretimi oldukça rahat yapılmaktadır.

Ordu’da Tarım Faaliyetleri

Ordu’da yaşayan insanların en önemli geçim kaynakları tarımdır. Yapılan tarım da fındık yetiştiriciliği olarak yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 100 milyon fındık ağacının bulunduğu şehirde yılda 80 bin ton civarında fındık üretilebilmektedir. Mısır, patates, fasulye, soya, buğday, arpa, turunçgiller, çay, lahana ve barbunya da yetiştirilen diğer tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Arazi yapısından dolayı yetiştirilebilen ürünlerin çeşidi oldukça azdır. Fındık üretimi ile ihracatının da yapılabilmesine imkan tanıyan Ordu, fındığı ile meşhurdur. Kendine has tombul ve dolgun fındığın üretiminin yapılabilmesi ile en çok fındık yetiştirilen ilimizdir.

Ordu’da Hayvancılık Faaliyetleri

Özellikle yüksek yerlerde bulunan yaylalarda hayvancılık yapılmaktadır. Genel olarak koyun ve sığır hayvancılığı yapılsa da doğal güzellikleri sayesinde kaliteli bal üretimi de arıcılık sayesinde yapılabilmektedir. Hamsi, istavrit, kefal, mezgit, kalkan, barbunya, palamut, torik, zargana ve uskumru ile balıkçılık faaliyetleri de yapılabilmektedir.

Bütün bu özellikleri ile Ordu’da iş imkanları tarım üzerine yoğunlaşmıştır. Yapılacak olan yatırımlar ve insanların yapmış oldukları geçim çabaları içerisinde fındıkçılık önemli bir yer edinmiştir.

Ordu’da Sanayileşme

Özellikle son 50 yılda sanayileşme faaliyetleri artmıştır. Üretimi yapılan en önemli ürün fındık olmasından dolayı daha çok sanayileşme fındığın hazırlanması konusunda yapılmaktadır. fındığın satışa hazır hale gelebilmesi için işlenmesine imkan veren firmaların bulunması ile fındık yetiştiriciliği için gerekli olan işlemler yapılabilmektedir. Aynı zamanda lastik ve ayakkabı fabrikası, yem fabrikası, un fabrikası, balık yağı fabrikası, soya yağı fabrikası, çimento fabrikası, tuğla fabrikaları, kereste fabrikaları, tel çivi fabrikası ve gemi atölyeleri ile Ordu’da sanayi yatırımları geçmiş dönemlere göre arttırılmaya çalışılmaktadır.

Ordu İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here