Sanayileşmenin son dönemlerde gelişmeye başladığı Niğde’de iş imkanları genel olarak tarım sektörü üzerinde yoğunlaşmıştır.

7 bin 312 km2 alan üzerinde kurulu olan Niğde, deniz seviyesinden 1.229 metre yükseklikte bulunmaktadır. Platolar ve ovaların yoğunlukta olduğu bölge tarım en önemli geçim kaynaklarından birisidir. Gümüşler, Çamardı, Gebere barajı, Ziga kaplıcası, Çiftehan kaplıcası, Kemerhisar içmesi, Göllüdağ höyüğü, Eski Gümüşler manastırı, Alaeddin cami, Sungur Bey cami, Akmedrese, Acem höyük, İhlara eserleri, Eğri minare gibi tarihi ve doğal güzellikleri çok fazla olmasa da turizm faaliyetleri de bulunmaktadır.

Niğde Tarım Faaliyetleri

Anadolu’nun buğday ambarı olan iller arasında yer alan Niğde’de tarımsal faaliyetler insanların en önemli geçim kaynağıdır. Baklagiller, ayçiçeği, patates, buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut, sarımsak ve şekerpancarı yanı sıra en çok elmanın yetiştiği ilimizdir. Misket elması ile ünlü olan şehirde meyve yetiştiriciliği oldukça önemlidir. Elmanın yanı sıra üzüm üretimi de Niğde’de yapılabilmektedir.

Tarımsal faaliyetlerin yüksek olmasının yanı sıra hayvancılık faaliyetleri fazla bulunmamaktadır.

Niğde Madencilik Faaliyetleri

Niğde yer altı kaynakları konusunda oldukça zengindir. Bu nedenle şehirde madencilik yoğun olarak yapılabilmektedir. Demir, çinko, kurşun, civa, volfram, bakır, kükürt, gümüş, altın, antimon, kaolin ve alçıtaşı madencilik faaliyetleri ile çıkartılabilmektedir. En önemli ve en çok üretimi yapılan maden alçıtaşıdır. Senede yaklaşık olarak 100 bin ton alçıtaşı çıkartılmaktadır. Bütün bu özellikleri ile de Niğde’de yatırım yapılacak iş alanları arasında en dikkat çekeni madenciliktir.

Niğde ilimizde sanayi sektörü fazla gelişmemiştir. Özellikle son dönemlerde geliştirme çalışmaları yapılmaya çalışılsa da henüz gidilecek oldukça uzun bir yol vardır. Bu nedenle sanayi sektöründe hizmet veren işletme sayısı oldukça düşüktür.

Niğde İlçeleri

Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik, Merkez ve Ulukışla Niğde’nin ilçeleri arasında yer almaktadır. Yapılan son kontrollere göre Niğde ilinin nüfusu 357 bin 727 olarak belirlenmiştir.

Hayvancılık faaliyetlerinin fazla yapılmadığı Niğde’de yatırım yapılacak sektörler arasında tarım ve madencilik bulunmaktadır. Diğer alanlarda çok fazla gelişmiş olmayan Niğde, yeni yatırımcılarının özellikle gelişmekte olan sanayi alanında yeni yatırımlar yapılarak sektörün geliştirilebilmesine imkan sağlanmış olmasını istemektedir.

Niğde İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

  1. 19 yaşındayım günlük veya haftalık para alacağım bir iş arıyorum. Komi,garson,şef,şoförlük,oto yıkama vb. İşlerde deneyimim var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here