Nevşehir denilince ilk akla gelen Peribacalarıdır. Peki Nevşehir’deki iş alanları nelerdir?

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir 5 bin 467 km2 alan üzerine kurulmuş bir şehrimizdir. Genel olarak Nevşehir ilinin ekonomisi tarıma dayalıdır. Şehir nüfusunun yaklaşık olarak % 75’i tarım sektöründe çalışmaktadır. Bunun haricinde Peribacaları ve kayalara oyulmuş olan kiliseleri görmek için gelen turistlerin sayıları oldukça fazladır. Bu nedenle son dönemlerde yapılan yatırımlar sayesinde turizm sektöründe gelişmeler yaşanmaktadır.

Nevşehir Tarımsal Faaliyetler

İklim şartları ve toprak yapısı nedeniyle bölgede tarım çok fazla çeşitli değildir. Tahıl, yumru ve sanayi ürünleri başlıca tarım ürünleri olsa da bölgede şeker pancarı, buğday, arpa, çavdar, bakla, nohut, fasulye, mercimek, elma, zerdali, armut, kayısı, ceviz, dut, iğde, ayva ve bâdem yetiştirilmektedir. Aynı zamanda patates üretiminde ülke genelinde Nevşehir üçüncü sırada yer almaktadır.

Nevşehir Hayvancılık Faaliyetleri

Şehirde arazilerin tarım yapılması için ayrılması nedeniyle meralar fazla bulunmamaktadır. Bu nedenle hayvancılık faaliyetleri fazla yoktur. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar neticesinde besicilik gelişmeye başlamıştır. Besiciliğin artması ile birlikte küçükbaş hayvan yetiştiriciliği azalarak büyükbaş hayvanların  yetiştirilmesi artmıştır.

Nevşehir İlçeleri

Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Merkez ve Ürgüp Nevşehir’in ilçeleri arasında yer almaktadır. Nevşehir’in toplam nüfusu 2017 verilerine göre 292 bin 365 olarak belirlenmiştir.

Nevşehir’e yapılacak iş yatırımları arasında ilk sırayı turizm almaktadır. Son dönemlerde özellikle yurt dışından gelen turistlerin Peri bacalarına olan ilgisinin artmasıyla birlikte turizm alanında geliştirme çalışmalarının yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle sanayileşmenin fazla gelişmemiş olduğu Nevşehir’de kazanç sağlanabilecek olan tek sektör turizm olarak görülmektedir.

Sanayileşme alanında çalışmalar kısa bir süre içerisinde yapılmaya başlanmıştır. Daha önce bu alanda fazla yatırım yapılmamış olmasından dolayı Nevşehir’de sanayileşme gelişmemiştir. Bu nedenle şehirde sanayi sektöründe hizmet veren firmaların sayısı oldukça az olduğu gibi bu alanda çalıştırılan işçilerin sayısı da azdır. Bu sektörde çok fazla iş alanı olmamasından dolayı genel olarak Nevşehir’de yatırım yapılacak iş alanları içerisinde en önemli yeri turizm almaktadır. Özellikle tesisleşme ve otel alanlarında yapılacak olan yatırımlar sayesinde bölgede yürütülen turizm faaliyetlerine katkı sağlanmış olacaktır.

Nevşehir İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

  1. Ben nevşehirde oturuyorum 2çocuk annesiyim lütfen bana yardım edin eşim çalışıyor ama işleri düzenli değil heran çıkarabilirler işte evimiz kira çok zor durumdayız bunalımdayız Allah rızası için yardım edin bende iş arıyorum ama 2 yaşında oğlum var dışarda iş bulamıyorum evde paketleme işi yapabilirim bana da iş verseniz çok acil cevap bekliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here