Hayvancılık ve tarla  tarımı konusunda gelişmiş olan Muş iş alanları oldukça kısıtlıdır.

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Muş, 8 bin 196 km2 alan üzerine kurulmuştur. Tarım ve hayvancılık sayesinde geçimini sağlayan Muş ilimizde sanayi sektörü gelişmemiştir. Şehirlerdeki nüfus yoğunluğu oldukça düşük seviyelerde olan Muş’ta yerleşim daha çok köylerde yoğunlaşmıştır. İnsanlar geçimlerini sağlayabilmek için köylerde bulunan arazilerinde ve tarlalarında hayvancılık ve tarım yapmaktadır.

Muş Turistik Yerleri

Daha önce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ülkemizin dört bir yanında eski dönemlerden kalma tarihi eserler bulunmaktadır. Muş ili içerisinde yer alan Kutsal Havariler Manastırı, Tarihi Murat Köprüsü, Haspet Kalesi, Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı ve Malazgirt Kalesi gibi tarihi yerler turistlerin uğrak yerleri haline gelmişlerdir.

Muş Tarım Faaliyetleri

Bölgede yapılan tarımda en çok tahıl ürünlerine yönelik ekim yapılmaktadır. Ekim alanlarının çok geniş olmaması ve iklim şartlarının tarım için çok fazla elverişli olmamasından dolayı çok fazla tarım ürünü yetiştirilememektedir. Buğday, arpa, mısır, nohut, tütün, şeker pancarı yanı sıra az miktarda kavun, karpuz, üzüm ve lahana yetiştirilebilmektedir. Bunların dışında meyve ya da sebze üretimi yapılamamaktadır.

Muş Hayvancılık Faaliyetleri

Muş ilinde insanların başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. Besi hayvancılığının henüz tam olarak gelişmemiş olmasından dolayı daha çok mera hayvancılığı yapılmaktadır. Arıcılığın da oldukça gelişmiş olduğu Muş’ta yayla ve platoların oldukça fazla olmasından dolayı sığır, koyun, kıl keçisi ve kümes hayvanlarının yetiştiriciliği yapılmaktadır. Muş’a yapılacak yatırımlar arasında arıcılık ve hayvancılık önemli yer kaplamaktadır.

Muş İlçeleri

Bulanık, Hasköy, Korkut, Malazgirt, Merkez ve Varto Muş’un ilçeleri arasında yer almaktadır.

En son yapılan incelemelere göre Muş nüfusu 406 bin 501’dir. İş alanlarının çok fazla olmaması ve genel olarak hayvancılık ve tarım ile ev ekonomisinin döndüğü ilde genç nüfus iş bulmak için genel olarak diğer illere göç etmektedir. Bütün bu özelliklerinden dolayı eğer tarım ve hayvancılık dışında bir sektör düşünülüyorsa Muş’a yapılacak iş yatırımları oldukça kısıtlı olacaktır. Sanayileşmede çok fazla gelişmemiş olmasından dolayı çok fazla işçi çalıştıran sanayi iş yerleri bulunmamaktadır.

Muş İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here