Ege’nin incilerinden olan Muğla 2017 nufüs sayımına göre 715.328 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizin güneybatısında bulunan dağlık bir yerleşimdir.

Genel Özellikler

Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula ve Yatağan ilçeleri bulunur. İlde dağlar ve ovalar iç içe geçmiştir. Akdeniz iklimi yaşandığı ve deniz etkisi olduğu için ılıman bir iklime sahiptir. Bu sayede turistik olarak yılın uzun bir zaman diliminde rağbet görür.

Muğla mutfağından sebze yemekleri ve hamur işleri meşhurdur. Çok çeşitli otların değerlendirilmesi ile sağlıklı yemekleri vardır. Ara ve dutmeş çorbaları, çopur, döş, çızdırma, gürlen kebabı, sura, karın-kumbar dolması, balık kavurma gibi lezzetleri meşhurdur.

Muğla’nın Milas, Bodrum ve Yatağan ilçelerinde halıcılık gelişmiştir. Ayrıca bakır dövme eşyalarla da karşılaşırsınız. Bunlar bölgeden alınabilecek iyi birer hediyeliktir.

Muğla Ekonomisi

Muğla iş olanakları ile göç edecekleri cezbeden bir konuma sahiptir. tarım, turizm, sanayi gibi çok yönlü iş fırsatı vardır. Çokça turist çekmesi ile turizm iyi bir gelir kaynağıdır.

Muğla’da tarım arazisi az olsa da iklimi uygun olduğu için tarım yapılır. buğday, mısır, bakla, pamuk, tütün, susam ve anason üretiminde başarılıdır. Seracılık ve turfanda sebzecilik yapılır. Ülkemizde sadece Muğla’da kuşkonmaz yetişir. Ayrıca lahana, pırasa, ıspanak, domates, fasulye, patlıcan, salatalık, biber, soğan, bakla ve karnabahar gibi sebze çeşitleri buradan büyükşehirlere dağılır. Meyvecilikte ise en çok zeytin yetiştirilir. Sonra ise turunçgiller yer alır. Pek bilinmese de Antep fıstığı yetiştirmekte oldukça verimlidir.

Hayvancılık tarım kadar gelişmemiştir ve az oranda kümes hayvancılığı yapılır. Diğer yandan ülkemizde en çok bal Muğla’dan elde edilir. Balıkçılık da yörede gelir kaynağıdır. Ormancılıktan gelir elde eden kişi sayısı da oldukça fazladır.

İlde linyit, krom, zımpara, boksit, kuvarsit, mika ve panza gibi çok maden çıkar. Linyit yatakları oldukça çoktur. Bunların hepsi Muğla iş imkanı sağlar.

Muğla sanayisi tarıma bağlıdır ve çoğu devlet kuruluşudur. İmalat sanayi henüz gelişmektedir. Kağıt fabrikası, yem fabrikası, sabun ve yağ sanayi, peynir ve tereyağ fabrikası, kireç sanayi gibi fabrikalar bulunur.

Muğla İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here