Bir liman kenti olmasının yanında turizm, tarım ve ticaret açısından oldukça değerli bir kent olan Mersin, platoları ve yaylaları ile de önemli coğrafi özelliklere sahiptir.

Nüfusu ve Genel Özellikleri

Mersin ili 2 milyona yakın olan nüfusa sahip ve güneyi boyunca Akdeniz’e kıyısı olan kent, Mersin’de iş kurmak isteyenlere sınırsız imkanlar sunmaktadır. Adana, Niğde, Konya, Karaman ve Antalya ile komşudur. Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Tarsus, Çamlıyayla, Silifke, Mut, Gülnar, Erdemli, Anamur, Aydıncık ve Bozyazı ilçelerine sahiptir. Akdeniz iklimine sahip olan kenti kuzeyden çevreleyen dağlar nedeniyle iç kısımlarda yayla etkisi görülmektedir

Turizmi

Mersin, iç bölgelerinde eşsiz yaylalara sahip olmasına rağmen daha çok kıyı turizmi ile ön plana çıkan kentlerimizdendir. Tamamen Akdeniz kıyısında olması ve ılıman iklimi bunda en önemli etkendir. Her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turiste ev sahipliği yapar.

Mutfak

Mersin mutfağı oldukça zengin yapıdadır. Kentin En meşhur yemeği Tantunidir. Bununla birlikte künefe konusunda da Hatay ile yarışan kent, Mersin tava başta olmak üzere birçok lezzete sahiptir.

Ekonomisi

Mersin oldukça gelişmiş ekonomik yapısı ile adeta göz doldurmaktadır. Kent; tarım, ticaret, turizm, ulaşım, ithalat ve ihracat merkezi olma özelliklerinin hepsini bünyesinde barındıran ender kentlerimizden birisidir.

İklim yapısı ile başta turunçgiller ve zeytin olmak üzere üzüm, armut, nar, muz ve incir kentte yetişen meyvelerden bazılarıdır. Mevsiminde yetişen bu ürünlerin, yaygın ve verimli seracılık faaliyetleri ile dört mevsim üretilebilmesi Mersin’de iş imkânlarını arttırmaktadır.

Hammadde zenginliği ve kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşım olanaklarının hepsinin oldukça gelişmiş olması gibi etkenler sayesinde cam,  çimento, kağıt, dokuma gıda sanayilerinin yanı sıra petrol rafinesi ile de ülkemizin önemli üretim merkezlerindendir.

Üretim ve pazarlama alanında iş kurmak, doğal tarım yapmak isteyen yatırımcıların ilgisini çeken kentin bu faaliyetlerinin yaygınlaşmasına katkı sunan en büyük özelliği pazarlama olanaklarının fazlalığıdır. Kent, uluslar arası önemli bir liman kenti olmasının yanı sıra serbest ticaret bölgesi faaliyetlerinin de kenti ulusal ve uluslar arası ticaret merkezi haline getirmektedir. Bu yönüyle Mersin’de iş fikri arayanlara cazip avantajlar sunmaktadır.

Mersin İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here