Tarihi dokusu ve geleneksel yapısı ile turizmin gözdesi olan Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunur.

Genel Özellikler

Mardin bir sınır kentidir ve Suriye ve Irak ile komşudur. Ülkemizden ise Siirt, Urfa ve Diyarbakır illeri komşudur. Topraklarının yarısı dağlık iken kalanı plato ve ovalardan oluşur. Çöl iklimi bölgede hissedilir ve yazları çok sıcak, kışları ise oldukça soğuktur.

Mardin’in ilçeleri Cizre, Derik, Gerüş, İdil, Kızıltepe, Mazıdağ, Midyat, Nusaybin, Savur, Ömerli ile Silopi’dir. 2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre 809.719 kişi nüfusa sahiptir.

Mardin eşsiz lezzetleri ile oldukça sevilen bir ildir. Kibbe olarak adlandırılan işkembe dolması, ırok denilen Mardin usulü içli köfte, içli köftenin haşlama versiyonu olan ikbebet, soğan kebabı, kaburga dolması, dobo, firkiye, kiliçe, sembusek, alluciye, accin, harire tatlısı ve tabiî ki mırra kahvesi Mardin’in yöresel lezzetleri arasında yer alır.

Mardin Ekonomisi

Mardin ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. Sanayileşme alanında biraz daha yol kat etmesi gerekir. Nüfusun çoğunluğu gelirini tarım alanından kazanır. Buğday, arpa, pirinç, nohut ve pamuk gibi tarım ürünlerinin üretimi fazladır. Sebzecilik turfanda olarak yapılır. Domates, patlıcan, salatalık, kavun ve karpuz tarımı yapılır. Meyve olarak ise üzüm üretimi oldukça fazla olmakla beraber ceviz, nar ve fıstık da yetişir. Üzüm üretiminde ülkemizde dördüncü sırada yer alır.

Mardin iş olanakları arasında hayvancılık büyük yer tutar. Et odaklı yemek kültürü olan ilde küçükbaş hayvancılık çokça yapılır. Hayvancılık daha çok halen göçebe olarak yaşayan topluluklarca yapılır. Ormancılık ve madencilik açısından Mardin oldukça fakirdir.

Mardin’de sanayi ise yeni gelişmektedir. Devlet desteği ile kurulan sınırlı sayıda sanayi tesisi mevcuttur. Yem fabrikası, çimento fabrikası, pamuk ipliği fabrikası, et kombinası, un fabrikası gibi kuruluşlara ev sahipliği yapar.

Diğer yandan turizm Mardin için önemli bir gelir kaynağıdır. Medeniyetler beşiği diyebileceğimiz bir noktada bulunan Mardin, tarihi dokusu ile oldukça çok turist çeker. Sıradan bir Mardin sokağı bile turistik değere sahip olduğu için görülmeye değer bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlere yönelik işletmeler açmak Mardin iş imkanları içinde oldukça caziptir.

Mardin İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here