Ege’nin incilerinden olan Manisa, mesir macunu ile tanınır ve şehzadeler şehri olarak adlandırılır.

Genel Özellikler

Ege bölgesinde bulunan ancak denize kıyısı olmayan il Uşak, Kütahya, Balıkesir, Aydın, Denizli ve İzmir ile komşudur. Manisa’nın ilçeleri Akhisar, Demirci, Alaşehir, Gördes, Kırkağaç, Kula, Salihli, Saruhanlı, Sarıgöl, Soma, Turgutlu ve Selendi’dir.

Topraklarının yarısı dağlık iken, kalan yarısı plato ve ovalardan oluşur. Akarsu ve göller yönünden zengindir. Bitki örtüsü makidir.

Manisa mutfağından Manisa kebabı, odun köftesi, kapama, kula güveci, sinkonta, bohça kebabı, sura, şekerli pide gibi lezzetler meşhurdur.

Manisa nüfusu 2017 yılında 1.413.041 kişiydi. Nüfusun çoğunluğu erkeklerden oluşur. Bu da bölgede iş imkanının fazla olduğunu gösterir.

Manisa Ekonomisi

Manisa iş olanakları açısından da oldukça zengindir. İlde tarım ve sanayi sektörü gelişmiştir. Soma madenlerinin yanı sıra pek çok üründe ülkedeki tarımın en çok yapıldığı yerdir. Üzüm, pamuk, tütün ve zeytin en çok bu ilde yetişir. Kurutmalık çekirdeksiz üzümün başkentidir. Topraklarının %97’sinin tarıma elverişli olması ve iklim koşulları bunda oldukça etkilidir. Adana ve Konya’dan sonra ülkemizdeki en çok tarım yapılan ildir. Ayrıca el dokuması Demirci halısı dünyaca meşhurdur.

Linyit madenleri Manisa’da oldukça fazladır. Kurşun, civa, mermer ve perlit mâdenleri de bulunur. Termik santrali mevcuttur. Yüksek uranyum rezervi mevcuttur. Tüm bunlar bölge halkı için iş imkanı ve gelir kaynağıdır. Hatta Manisa, İzmir’den sonra Ege bölgesinden ticaretin en çok geliştiği yerdir.

Bölgede çok sayıda yağ, sabun, dokuma, un, kiremit ve tuğla fabrikaları ile atölyeler mevcuttur. Ayakkabı, mobilya, giyim gibi tüketim mallarının üretiminde de hatırı sayılır bir yeri vardır. Manisa organize sanayi bölgesi de bölge ekonomisine büyük katkı sağlar. Tüm bunlar Manisa istihdam oranının arttırılması için büyük fırsatlardır.

Manisa’da gelişmiş olan sanayi ve üretim sektörü pek çok kişinin istihdamını sağlar. Yerlileri tarım ile geçinirken, diğer kişiler için sanayi sektörü iyi bir fırsattır. Tüm bu fabrika kollarında değişik iş imkanları bulmak mümkündür. Manisa iş potansiyeli açısından oldukça avantajlı şehirler arasında yer alır.

Manisa İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here