Doğu’nun Paris’i olarak bilinen Malatya, kayısı ile tanınır. Turgut Özal’ın memleketi olması ile de nam salmıştır.

Genel Özellikler

Doğu Anadolu bölgesi Yukarı Fırat bölümünde bulunur. Kahramanmaraş, Sivas, Erzincan, Elazığ, Diyarbakır illeri ile komşudur. Topraklarının yarısı dağlık iken, diğer yarısı ise platolardan oluşur. Ovalar oldukça azdır.

Malatya’nın ilçeleri Akçadağ, Arapkir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Potürge ve Yeşilyurt’dur.

Malatya’nın bitki örtüsü karakteristik değildir. Bozkırlar ve ormanların karışık olduğu bir bitki örtüsü vardır.

Horata subaşı, Sürgü pınarbaşı, Arslantepe, Eski Malatya kalesi, Gündüzbeyi subaşı, Melik Sunullah cami, Köprülü Mehmet Paşa cami, Değirmentepe höyüğü, Sadrazam külliyesi, Bedesten gibi tarihi mekanları vardır.

İl nüfusu 2017 yılında 786.676 kişidir. Kadın, erkek nüfusu hemen hemen eşittir. Yöresel yemekleri ise gırık, banık, lahana köftesi, kara çorba, acılı ayran, kayısılı kavurma gibi lezzetlerdir.

Malatya Ekonomisi

Malatya denilince akla ilk gelen kayısı tarımıdır. Malatya ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Nüfusun %70 gibi büyük bir oranı tarım, hayvancılık, ormancılıkla uğraşır. Senelik hasılatın %35’i tarım, %20’si sanayi ve %12’si kamu sektöründen sağlanır.

Malatya’da yetişen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, nohut, fasulye, tütün, şekerpancarı ve patates gibi tahıl ve sebzelerdir. Meyvecilik de sıklıkla yapılır. Başta kayısı olmak üzere elma, kiraz, armut, dut gibi meyveler yetişir. 4 milyon civarında kayısı ağacı bulunur ve kayısının %95’i ihraç edilir. Napolyon kirazı da meşhurdur. Platoların çok olması sebebiyle hayvancılık da yaygındır. Özellikle küçükbaş hayvancılık, keçi yetiştirilir.

Malatya’dan demir, krom, bakır, amyant ve kurşun gibi çeşitli madenler çıkar. Bunlar işlenmek üzere Karabük ve Ereğli demir çelik fabrikalarına gönderilirler.
İlde 1970’li yıllardan sonra sanayi gelişmiştir. Pamuklu sanayi, sigara fabrikası, şeker fabrikası, un fabrikası ile çok sayıda kayısı kurutma ve işleme tesisleri bulunur. Et kombinası, süt ve yem fabrikası, meşrubat fabrikaları, iplik fabrikası, tuğla ve çimento fabrikası gibi çok sayıda sanayi kolunun iş imkanı mevcuttur. Sanayi Malatya’da istihdam için büyük katkı sunar. Bu sayede ildeki iş olanakları oldukça gelişmiştir ve istihdam fazladır.

Malatya İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

9 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here