Kütahya ülkemizin batısında, Ege Bölgesinde olan bir ilimizdir. En bilindik özelliği porselen ve çini alanındaki gelişmiş olmasıdır.

Genel Özellikler

Bursa, Bilecik, Eskişehir, Afyonkarahisar, Balıkesir ve Uşak ile komşudur. Topraklarının yarısından fazlası dağlık alanlardan oluşur. Aynı zamanda çok sayıda ovası, göl ve akarsuyu da vardır. İlde 6 adet ilçe bulunur. Bunlar: Altıntaş, Domaniç, Emet, Simav, Gediz ve Tavşanlı’dır.

Kütahya’nın iklimi bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin iklimlerinden etkilenir. Bikri örtüsü ormandır. Kızılçamlar ve makiler çokça görülür.

2017 yılı verilerine göre Kütahya nüfusu 572.256’dir. Nüfusun %49’u erkek, %51’i ise kadınlardan oluşur diyebiliriz.

Sini mantısı, dolamber böreği, labada dolması, Kütahya köftesi gibi yemekleri meşhurdur.

Kütahya Ekonomisi

İl ekonomisi tarım ve sanayi üzerine kuruludur. Nüfusun %70 gibi büyük bir oranı tarım, hayvancılık, ormancılık gibi faaliyetlerle uğraşır. Tarımda meyve ve sebze çeşitliliği oldukça fazladır. Buğday, arpa gibi tahıllar ve baklagillerin yanı sıra şekerpancarı, kenevir tohumu, haşhaş, patates ve soğan gibi sebzeler çokça yetişir. Meyve olarak ise kiraz ve vişnesi meşhurdur. Ancak elma, armut, şeftali, kestane, çilek ve karpuz yetişir. Vişne üretiminde ülkemizde üçüncü sıradadır. Tarım alanlarının %90’ı tahıllara ayrılır. Gayri safi hasılanın %30’nu tarım sağlar.

Dağlık bölgelerde hayvancılık da geçim kaynağıdır. Tavukçuluk ve tavşan yetiştirme de çokça yapılır.

Nüfusun %20’si ise madencilik, enerji ve imalat sektöründe çalışır. Kütahya madencilik potansiyeli şehir için iyi bir istihdam sunar. Bölgede linyit, krom, gümüş, baryum, borasit, kobalt, cıva, asbest gibi pek çok maden çıkar. Ayrıca mermer de çıkarılır.

Seyitömer, Tunçbilek ve Tavşanlı havzasından kömür çıkarılır. Emet, Simav, Domaniç gibi ilçelerde de işleme tesisleri bulunur. Kütahya’nın hemen her ilçesinde bir maden çıkar ve işlenir. Zengin maden yatakları çok iyi bir iş sahası ve istihdam alanıdır.

Kütahya sanayileşme yolunda henüz ilerlemektedir. En büyük sanayi kuruluş şeker fabrikasıdır. Porselen fabrikaları ve savunma sanayi de gelişmiştir. Simav’da halıcılık gelişmişken, yurt dışına tuğla ihracatı da yapılır. Tüm bunlar iş imkanı anlamına gelir.

Kütahya İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

11 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here