Marmara Bölgesi’nde en büyük üçüncü ili olarak yer alan Kocaeli iş fikirleri alanında gelişen sanayi sektörü ile beraber doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Kocaeli ülkemizin en küçük altıncı şehri olarak yer almaktadır. –

Şehirde 1.830.000 kişi yaşamaktadır. Kocaeli, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlamasından dolayı son derece önemli bir konumu yer almaktadır. Marmara Denizi’ne ve Karadeniz bölgesinde kıyısı yer alan Kocaeli turizm konusunda gün geçtikçe gelişmektedir. Kocaeli’nin 12 ilçesi yer almaktadır.

Kocaeli Coğrafik Yapısı

Kocaeli sahilleri ve ormanları ile beraber tarihi eserleri de insanların ilgisini çekmektedir. Kocaeli şehrinin ekonomisi sanayi üzerine kuruludur. Kocaeli iş fikri konusunda tarım ürünleri birinci sıradadır. İklim ve toprak alanları tarıma müsait olarak yer alsa bile kentte tarım yapılabilen arazi düşüktür. Kocaeli şehrinde en çok yetiştirilen tarım ürünleri içerisinde buğday, yulaf, arpa, ayçiçeği ve tütün yer almaktadır. Kentin tarım alanlarına en uygun bölgesi İzmit Körfezi olarak bulunmaktadır. Bu alan üzerinde bol miktarda sebze ve meyve yetiştiriciliği gerçekleştirilmektedir. Çayır ve meraların sayısı az olmasından dolayı hayvancılık kentte gelişmemiştir. Kızılçam, meşe, gürgen ve karaçam en çok görülen ağaçlar arasındadır.

Kocaeli Şehrinde İş Olanakları

Kocaeli, sanayi konusunda İstanbul’dan sonra en gelişmiş şehir olarak yer almaktadır. Sanayi kuruluşlarının büyük bir bölümü Gebze, İzmit ve Körfez ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük kağıt ve lastik fabrikaları da burada yer almaktadır. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren fabrikaları ile Kocaeli, Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktadır. Karayolu ve demiryolu taşımacılığı ile beraber deniz taşımacılığı da şehrin kalkınmasında önemli payı yer almaktadır. İstanbul ve Bursa gibi önemli kentlere yakınlığı sayesinde şehri cazip kılmaktadır. Şehir turizm konusunda da her sene gelişmektedir. Kocaeli iş olanakları arasında kış turizmi önemlidir. Kartepe Kayak Merkezi ise kış ayları içerisinde yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak noktası olarak yer almaktadır. Maşukiye doğal güzelliği ile beraber İstanbulluların en çok tercih ettiği alanlar arasındadır. Kefken özellikle yaz ayları içerisinde tatilcilerin gözdesi konumundadır. Kocaeli’nin pişmaniyesi son derece meşhurdur.

Kocaeli İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here