En çok nüfus veren iller arasında olan Kastamonu, son dönemlerde yakaladığı yüksek büyüme trendi ile yatırımcıların merakını çeken illerdendir.

Nüfusu ve Genel Özellikleri

2017 yılı nüfus verilerine göre 372 bin nüfusa sahip olan kent, gelişen sanayi ve ihracatı ile Kastamonu’da iş kurmak isteyenlerin dikkatini çekmeye başladı. Bartın, Karabük, Sinop, Çorum ve Çankırı illeri ile komşudur. Kentin ilçeleri; Şenpazar, Bozkurt, Seydiler, Azdavay, Abana, Cide, Taşköprü, İnebolu, Tosya, İhsangazi, Hanönü, Çatalzeytin, Küre, Doğanyurt, Devrekani, Ağlı, Daday, Pınarbaşı ve Araç’tır.

İklim

Kastamonu konumu nedeniyle güneyinde İç Anadolu kuzeyinde Karadeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Bu sebeple kentin iklim özelliklerini sıralarken sayılabilecek net kriterler yoktur.

Turizm ve Mutfak

Gelişmiş bir turizme sahip olduğu söylenemez ise de özellikle son yıllarda sağlanan ulaşım rahatlıkları nedeniyle Küre Dağları kente turizm hareketliliği sağlamaktadır. Konya kadar olmasa da etli ekmeği meşhurdur. Ayrıca en eski lezzetlerinden çemensiz pastırması da son yıllarda tanınıp talep edilir olmuştur. Çok sevilmesine karşın sosyal hayatta koku yapması nedeni ile tüketimi kısıtlı olan pastırmaya alternatif bir lezzet ve çözümdür. Yeni ve potansiyeli yüksek iş fikri arayan yatırımcıların muhakkak değerlendirmesi gerekir.

Ekonomisi

En baştan belirtmek gerekir ki Kastamonu gelişmemiş iller sıralamasında önlerde yer almaktadır. Bununla birlikte son dönemler yeni imkânlar sunmaya ve yatırımcısına göz kırpmaya başlamıştır. Topraklarının büyük bir kısmının ormanla kaplı olması ve iklim elverişsizlikleri nedeni ile tarım gelişmemiştir.

Kent topraklarının %60 gibi büyük bir bölümü ormanlıktır. Bu durum bugüne kadar gelişime engel sebepler arasında görülmekte idi. Ancak bu sayede yıllarca ahşap ve mobilya sektöründe uzmanlaşmış kentliler son yıllarda bu sektörlerdeki atılımları ile dikkat çeker oldular. Türkiye’de ahşap fuarı yapılan tek ildir.

Ayrıca 6 ilçesi ile Karadeniz’e açılan kentte küçük ve orta ölçekli limanlar mevcuttur. Son dönemde, İnebolu ilçesinde bulunan limanın özelleştirmeye açılarak, kenti ihracat ve ithalat yapılabilir kentlerden biri haline dönüştürmesi beklenmektedir. Mobilya sanayindeki gelişmeleri gözönünde bulundurulduğunda; sanayi ve ihracat imkânlarını birleştirmek isteyip büyük kentlerdeki yatırım araçlarının pahasından kaçanlar için, Kastamonu iş imkânları sunmaktadır.

Kastamonu İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here