Turizm potansiyeli yüksek olarak tanımlanan kars, daha çok yöresel lezzetleri ile dışa açılan kentlerimizden birisidir.

Nüfusu ve Genel Özellikleri

2017 nüfus verilerine göre 278 bin nüfusa sahip olan kent, Kars’ta iş fikri arayanları oldukça zorlamaktadır. Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Merkez, Sarıkamış, Selim ve Susuz kentin ilçeleridir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan kent; Ağrı, Ardahan ve Erzurum’a komşu olmasının yanı sıra Ermenistan ile de sınırdır.

Kars İklimi

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan kentte yüksek yayla iklimi hâkimdir. Ülkemizin kış mevsimi süresi en uzun ve en soğuk kentlerinden birisidir. Kışları soğuk ve karlı yazları ise ılık, hatta serin bir havası vardır. Bu sebeple kentte tarım çok azdır. Bunda yüksek ve engebeli yeryüzü şekilleri nedeni ile tarım arazilerinin azlığı da etkindir.

Mutfak

Kars oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Hengel, umaç helvası, Kars ketesi, hörre çorbası ve feselli en beğenilen ve tanıdık yemekleri iken eski Kars kaşarı ve Kars balı da dillere ve damaklara destan lezzetlerimizdendir.

Ekonomi

Kent ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılık üzerine kuruludur. Bunlar içinde en yüksek payı ise tek başına hayvancılık almaktadır. Son yıllarda gelişen bazı sanayi faaliyetleri varsa da kentin yapısı da dikkate alındığında fazla bir gelecek vaadetmemektedir. Yine de kentte ayakkabı, çimento, yem ve iplik fabrikası gibi fabrikalar olduğunu belirtelim.

Kars ekonomisi büyük oranda hayvancılığa dayalıdır. Geniş yaylalarında büyük baş hayvancılık gelişmiştir. Özellikle son yıllarda devlet hayvancılık destekleri göz önüne alındığında düşük girdi avantajı ve yayla imkânlarıyla, Kars’ta iş kurma düşüncesindeki besiciler bir hayli artmıştır.

Ayrıca kentin dışa açılmasında en büyük katkıyı şüphesiz yöresel ürünler yapmaktadır. Kars balı, eski kaşar, peynir çeşitleri gibi paket gıdaların yanı sıra Kars mutfağının eşsiz lezzetleri de ilgi odağıdır. Bu ürünlerin özellikle son yıllarda tanınarak gördüğü ilgiyi fırsata çevirmek isteyen yatırımcılar, internet olanaklarından da faydalanarak bu ürünlerin tüm Türkiye’ye satışını gerçekleştirerek ulusal çapta bir başarıya imza atabilirler. Yerel üreticiler ile yapılacak anlaşmayla az maliyetle ulusal ticarete adım atmak, Kars’ta iş imkânları‘nın kısıtlılığı düşünüldüğünde en verimli tercih olacaktır.

Kars İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

4 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here