Karaman şehrinde iş fırsatları özellikle tarım ve hayvancılıkta gelişmiştir. İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Batı ve kuzey bölgesinde Konya, güney kısmında Mersin, yer almaktadır. Bizanslılar zamanında şehre Larenda adını vermektedir. Anadolu Selçuklularından hemen sonra bölgeye hakim olan Karamanoğulları beyliklerinin başşehri olarak yer aldığı için şehre daha sonra Karaman adı verilmiştir.

Karaman Coğrafi Konumu

Karaman iş fikirleri konusunda tarım ve özellikle koyun yetiştiriciliği son derece popülerdir. Karaman topraklarının büyük bölümü geniş ovalarla kaplı yer almaktadır. İlin güneyi dağlık şekilde bulunmaktadır. Toros Dağları batıdan doğru uzanmaktadır. Denizden yüksekliği yaklaşık olarak 1014 metrede yer almaktadır. Kuzey batı bölgesinde Karadağ en yüksek yerdir. Karadağ volkanik sönmüş bir yanardağ olarak bilinmektedir. Karaman’da kara iklimi hüküm sürmektedir. Kışları son derece soğuk ve sert geçmektedir. Yüksek yaylalar üzerinde dağlık alanlarda kara iklimi hüküm sürmektedir. İl toprakları, bozkır olarak yer aldığından step bitkiler yer almaktadır. Dağlık bölgeler üzerinde ağaç ve ağaççıklardan meydana gelen ormanlar yer almaktadır.

Karaman İş Fikirleri

Koyun yetiştiriciliği konusunda Karaman geçim kaynağı olarak yer almaktadır. Hayvancılığın gelişmesi iş olanaklarını da yükseltmektedir. Karaman’ın ekonomisi tarıma dayalı olarak yer almaktadır. Etkin nüfusun % 58’i tarımla ilgilenmektedir. İl topraklarının yaklaşık olarak % 36’sı tarıma elverişli şekilde yer almaktadır. %26’sı çayır ve % 30’u orman olarak yer almaktadır. Geniş ovalara sahip olmasına rağmen, akarsu bölgelerinin az olması nedeniyle topraklardan gereği gibi faydalanılmamaktadır. Başlıca tarım ürünleri arasında ise buğday, kimyon, patates, arpa, nohut, mercimek, ayçiçeği ve pancar olarak yer almaktadır. Çayır ve meralar üzerinde hayvancılık yapılmaktadır. Karaman ve Akkaraman koyunları son derece meşhurdur. Bu koyunların özellikleri arasında kuyruklarının çok büyük olarak yer almasıdır. Koyun, keçi, sığır, beslenerek geçim sağlanmaktadır. Arıcılık gelişmiş durumda yer almaktadır. İl topraklarının % 30’u ormanlarla kaplı olarak yer almaktadır. Ermenek ve Toroslar üzerinde yer alan ormanlardan teldireği, tomruk, maden direği ve sanayi odunu elde edilmektedir. Kızılçam ormanları üzerinde yıl içerisinde ortalama olarak 70.000 kg reçine üretilmektedir.

Karaman İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here