Maraş dondurması ile tanınan Kahramanmaraş, tarihi doğası ve iş imkanları ile Akdeniz Bölgesinin güzide şehirleri arasında yer alır.

Genel Özellikler

Malatya, Adıyaman, Gaziantep, adana, kayseri ve Sivas illeri ile komşu olan Kahramanmaraş, ülkemizin güneyinde yer alır. Afşin, Elbistan, Andırın, Göksun, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerine sahiptir. Ceyhan ve Aksu çayı bu ilden geçerken çok sayıda ovanın yanı sıra dağları da göze çarpar. İklimi ise Akdeniz iklimi ile benzerlik gösteren karasal iklimdir. Maki ve ormanlık alanlar bulunur.

2017 yılı nüfus sayımına göre Maraş 1.127.623 kişilik nüfusa sahiptir. İlde erkek nüfusu daha fazladır. Maraş’ın en meşhur lezzetleri arasında ilk sırada dondurma yer alır. Maraş tarhanası da eşsiz lezzetlerdendir. Maraş köftesi, Maraş tava, armut kurusu, acem pilavı, kallili köfte, un sucuğu, sömelek köfte gibi daha pek çok yöresel lezzet bulunur.

Kahramanmaraş Ekonomisi

İl ekonomisi %80 oranında tarıma dayalıdır. Ancak dışarıdan gelen kişiler için sanayi sektöründe istihdam olanakları fazladır. Yerli nüfus ise çoğunlukla tarımla uğraşır. Buğday, arpa, pirinç, çavdar, nohut, fasulye gibi tahıl ve baklagiller çoklukla üretilir. Aynı zamanda pamuk ve şekerpancarı üretimi de fazladır.

Maraş’ta üzüm yetiştiriciliği de meşhurdur. Aynı zamanda çilek, elma, kayısı, zeytin, dut, armut, antepfıstığı, fındık gibi meyveler de yetişir. Ayrıca Maraş’ın kırmızı acı biberi oldukça meşhurdur. Tarımın yanı sıra hayvancılık da yapılır.

Kahramanmaraş iş olanakları arasında madencilik de önemli bir yer tutar. Türkoğlu ilçesinden barit çıkarken, Elbistan Bıçakçılar, Murata ve Nargele köylerinden ise demir çıkar. Afşin Elbistan’da ise linyit çıkarken, Göksun’dan ise mermer çıkar. Tüm bu madenler iş olanağı anlamına gelir.

Kahramanmaraş istihdam oranı ile de yaşanabilir bir şehirdir. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde bir sanayi kenti olmuştur. Çelik eşya ve kağıt sanayi çokça gelişmiştir. Mutfaklarda kullanılan çelik eşyaların üretiminin yarısından fazlası Kahramanmaraş’ta yapılır. Buradan iç ve dış pazara dağıtılır. Kağıt sanayisinde ise kağıdın geri dönüşümü alanında ciddi bir pazar payına sahiptir. Dokuma ve iplik sanayisinde de gelişmiştir.

Kahramanmaraş İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

12 BAŞVURULAR

  1. Merhabalar Kahramanmaraş’ta ikamet ediyorum eşim 1 yıldır işsiz kiracıyım evde yapabileceğim paketleme işine çok ihtiyacım var ?? ne olursa olsun hiç farketmez paketlerim ama lütfen mail yoluyla dönüş sağlayın

  2. merhaba kahramanmaraşta oturuyorum Evde her türlü paketleme işi yapabilirim özellikle nikah şekeri ve bebek şekeri gibi geri dönüş yaparsanız sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here