Gül kenti olarak tanınan ve tanımlanan Isparta, bu tanınırlığını fırsata dönüştürerek gül ürünleri ticaretinde çığır açmaktadır.

Nüfusu ve Genel Özellikleri

433 bin nüfusuyla son yıllarda nüfus alan iller arasında yer almasında, gelişen sanayi ve ticaret faaliyetleriyle Isparta’da iş kurma düşüncesinde olanlara sunduğu imkanlar önemlidir. Gelendost, Yalvaç, Merkez, Atabey, Gönen, Keçiborlu, Uluborlu, Yenişarbademli, Aksu, Eğirdir, Şarkikaraağaç, Senirkent ve Sütçüler kentin ilçeleridir. Kent; Burdur, Afyonkarahisar, Antalya, Denizli, Eskişehir ve Konya illeri ile komşudur.

İklimi

Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta İç Anadolu kentleri ile komşudur. Bu sebeple kentte Akdeniz iklimi ile karasal iklim birlikte hüküm sürmektedir. Bu durum kentteki bölgeler arasında iklim farklılıkları oluşmasına sebep olmaktadır.

Ekonomi

Isparta ekonomisi büyük ölçüde tarım ve tarım sanayinden beslenir. Güller yöresi olarak bilinmesine sebep olan gül yetiştiriciliği ve gül yağı üretiminde Türkiye’nin en önde gelen şehridir. Gül ve gül yağı üretiminin %80 Isparta’dadır. Bununla birlikte haşhaş ve haşhaş tohumu, arpa, buğday, çavdar şeker pancarı kentte yetiştirilen belli başlı ürünlerdendir.

Tarımın bir diğer kolu hayvancılık da Isparta’da uğraş alanlarındandır. Daha çok küçük baş hayvancılık yapılmakta olup kıl ve tiftik keçileri ile koyun yetiştiriciliği ilde görülmektedir. Arıcılık ve balıkçılık da kent hayvancılığının kollarındandır. Tatlı ve tuzlu su balıkçılığı kent ekonomisindeki yerini almıştır. Göller bölgesinde yer almasının bu konudaki payı büyüktür. Alabalık, kefal sazanın yanı sıra kerevit de göllerde bulunan balıklardandır. İlde çıkarılan kerevitlerin tamamına yakını ithal edilmekte olup, Isparta’da iş fikri arayanlar için balık çiftliği işletmeleri ve balık ihracatı öne çıkan araçlar olarak görülmektedir.

Isparta sanayi de tarıma dayalı olarak büyümektedir. Halıcılık ve dokumacılığın yanı sıra mobilya ve deri sanayi ile gıda sanayi kent sanayinin belli başlı alanlarıdır. Elbette bunlar içinde de en büyük pay gülyağı ile yine güle dayalı gıda ve kozmetik sanayi gelmektedir. Son yıllarda güle dayalı ürün yelpazesinin genişlemesi ve bu ürünlerin tanınarak talep edilebilir olması kentin dışa açılımını hızlandırmıştır. Yine bu sebeplerle sektörün büyük bir paya kavuşması Isparta’da iş imkanlarını bir hayli geliştirmiştir.

Isparta İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

3 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here