Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır geçim kaynağı hayvancılığa ve tarıma dayalı bir ilimizdir. 195 bine yakın nüfusu ve Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca olmak üzere 3 ilçesi bulunmaktadır.

Yazların uzun ve sıcak geçtiği Iğdır, kuytuda kalan konumu sayesinde ülkemizin en az yağış alan noktasıdır. Dolayısıyla orman konusunda oldukça fakirdir ve bitki örtüsü genellikle bozkırlardan oluşmaktadır. Ancak Aras Nehri Iğdır ovasını suladığı için şeftaliden çeşitli tarım ürünlerine kadar pek çok ürün yetiştirilebilir.

Karakale Harabesi, Meteor Çukuru ve Ahura Harabeleri gibi tarihi noktaları sayesinde turist çekse de, geçim kaynağı açısından yeterli değildir. Lepeli, ekşili pilavı, Bozbaşı ve Hörresi ile damakları şenlendiren yöresel tatlara sahiptir.

Iğdır’da Geçim Kaynakları

6 tane çırçır fabrikasına ve 1 tane de pamuk dokuma fabrikasına sahip olan Iğdır ekonomik geliri daha çok hayvancılığa, tarıma dayalı bir şehrimizdir. Çünkü bu yapılanmaların küçük olması istihdama yetersiz kalmaktadır.

Koyun yetiştiriciliğinde önemli bir noktada yer alan Iğdır, canlı hayvan satışının en fala yapıldığı şehirlerimizden biridir. Ayrıca süt ve süt ürünleri, özellikle kaşar peyniri, tereyağı gibi ürünlerin satışı da bol miktarda yapılır. Hatta ihracata yön veren süt ürünlerinin büyük bölümü bu taraflardan karşılanmaktadır.

Iğdır’da İş Fırsatları

Iğdır ovasında yetiştirilen meyvelerin, sebzelerin, süt ve süt ürünlerinin hem ülkeye, hem de dünyaya dağıtılması için çeşitli lojistik faaliyetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca üreme tesisleri ve soğuk depoları da yine bu ulaştırma faaliyetleri için gereli olan alternatiflerdir. Hayvancılığa bağlı yem üretim ve satış tesisleri, Iğdır için gerekli olan ve istihdam sağlayabilecek noktalardır.

Pamuk üretiminin fazlaca yapılıyor olması Iğdır’da açılabilecek bir tekstil fabrikasının nedeni olabilir. Ayrıca yine Iğdır ovasındaki meyvelerden elde edilebilecek marmelat, konserve ve reçel, yine şehrin geçim kaynağı olabilecek kapasiteye eriştirilebilir.

Ermenistan’a yakınlığı ile bilinen Iğdır, aslında konum açısından hayli avantajlı. Tarihi noktalar da göz önünde bulundurulduğunda, şehre gelen konukların konaklaması için tesis kurulumu şart. Iğdır iş fırsatları anlamında kısıtlı gibi görünse de aslında konumu ve ovası sayesinde halkını istihdam edebilecek bir güce sahiptir.

Iğdır İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here