31 plaka kodu ile ülkemizin en güneyinde yer alan ili olan Hatay; turizm, tarım, sanayi gibi birçok alanda gelişmiş olup halen gelişime devam etmektedir.

Nüfus ve Genel Özellikleri

Son nüfus verilerine göre nüfusu 1,5 milyonu aşmakta olup Hatay’da iş kurma düşüncesinde olanlar için oldukça fazla imkan sunmaktadır. Güneyinde Suriye ile sınırı olan il; Adana, Osmaniye ve Gaziantep illerimiz ile de komşudur. Antakya, Altınözü, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, ,Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağı, ve Yayladağı olmak üzere her biri ülke çapında tanınan ilçelere sahiptir. Kentte Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı iklim özellikleri ile Akdeniz iklimi kendini tam olarak hissettirir.

Hatay Turizmi

Kent yemek turizmi, yayla turizmi, inanç turizmi, sağlık turizmi gibi birçok turizm imkânına sahiptir.Yerli turistlerin ilgi odağı olmasının yanında daha çok Suriye’den gelen yabancı turistleri de ağırlamaya devam etmektedir.

Hatay Ekonomisi

Hatay’da ekonomik imkânlar oldukça gelişmiştir. Bunu etkileyen etkenlerin başında kıyı kenti olması, sınır ili olması, iklim elverişliliği ve ulaşım kolaylığı gelmektedir. İklim ve toprak verimliliği nedeniyle tarım il ekonomisi için oldukça önemli bir etkendir. Turunçgillerden zeytine, hatta pamuğa kadar birçok değerli tarım ürünü yetiştirilmektedir. Bu yönü ile kent tarım işi kurmak veya doğal ürün ticareti yapmak, Hatay’da iş fikirleri arayanlar için bulunmaz imkânlar sunmaktadır.

Ayrıca özellikle demir çelik fabrikaları olması nedeniyle sanayi alanında da oldukça önemli merkezlerimizden birisidir.

Turizm açısından gelişmiş ve de gelişmeye devam etmektedir. Kıyı turizmi imkânlarının yanında eşsiz yaylaları da turistler için tercih sebebi olmaktadır. Bunun yanı sıra çok sayıda ılıcaları bulunan kentte ılıca turizmi yeni yeni keşfedilmektedir. Bu sebeple de yatırımcılar için bulunmaz değere sahip yerlerden biridir.

Hatay şüphesiz ki mutfağın ekonomiye can verdiği ender kentlerden biridir. Gelen turistlerin ilgisini çekmesinin yanı sıra yalnızca mutfak lezzetlerini tatmak için gelen turistlerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Bu sebeple yöresel tatlar restaurantı çalıştırmak isteyen büyük yatırımcılara ve Hatay’da az sermaye ile iş imkânı arayanlara önemli bir kapıdır.

Hatay İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

12 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here