30 plaka koduna sahip kent, iki ülke ile sınırı olmasının yanında halkın tamamına yakını tarımla uğraşan ender kentlerimizden biridir

Nüfusu ve Genel Özellikleri

275 bin nüfusa sahip şehir, Doğu Anadolu Bölgesi’nin yükseltileri arasında kaldığından, Hakkari’de iş kurmak isteyenleri bir hayli zorlamaktadır. Çukurca, Merkez, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine sahiptir. İran ve Irak ile sınırı bulunan kent Van ve Şırnak illerimiz ile komşudur.

Hakkari İli İklimi

Hakkari şiddetli karasal iklimin etkisindedir. Ayrıca engebeli ve yüksek oluşu karasal iklim şartlarını daha da zorlaştırmaktadır. Denizlere uzak ve etrafının dağlarla çevrili olması nedeniyle karasallık çok bariz bir biçimde hissedilmektedir. Bu şartlar ve etmenler nedeni ile kışları oldukça soğuk ve kar yağışlı yazları ise oldukça sıcak ve kısa sürelidir.

Mutfak

Hakkari oldukça zengin mutfak kültürüne sahip kentlerimizden yalnızca birisidir. Bal, jajı, bike, otlu peynir ve çirek peyniri belli başlı lezzetlerindendir.

Hakkari İli Ekonomisi

Hakkari ekonomisi çevre ve iklim şartlarının da etkisi ile oldukça kısıtlı ve sınırlı kalmıştır. Ulaşım şartlarının oldukça kısıtlı olması da bu durumu etkileyen sebeplerdendir. Sanayisi de bu şartlara bağlı olarak gelişememiştir. İlin ekonomisinin en büyük varlığı tarımdır. Nerede ise halkın %80’i tarımla uğraşmaktadır. Hakkari tarımla uğraşan nüfusu en fazla olan, bununla birlikte tarım faaliyetlerinin en az geliştiği kenttir demek yanlış olmaz. İklim ve yeryüzü şekilleri nedeniyle ekime dayalı tarım oldukça azdır. Tarım daha çok hayvancılık üzerine kuruludur. Büyükbaş besi hayvancılığının yoğun olduğu kentlerimizden birisidir.  Ayrıca kentte 100 bin civarında arı kovanı bulunduğunu söylemek de hayvancılık içinde arıcılığın önemini anlatmaya yetecektir. Peki, bu durumda Hakkari’de en uygun iş nedir?

İlde ekonomi çeşitliliğinin darlığı sebebi ile ekonomik uğraşı arayanlar için fazla bir seçenek yok. Tarım ile uğraşamayacaklar için geriye tek altarnatif ticaret kalmaktadır. Kentteki sınır kapıları nedeni ile gün içi nüfusunun farklılık kazandığı kent ticari uğraşlar için elverişlidir. Özellikle bal başta olmak üzere yöresel ürün ticareti yapmak isteyenler başarı sağlayacaktır. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde yöresel ürün ticareti, Hakkari’de iş fikri olarak en uygun seçim olacaktır.

Hakkari İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here