29 plaka koduna sahip bu küçük il, zengin maden yatakları ve yöresel lezzetlerinin yanı sıra tarım ve ormancılık açısından da zengin bir yer olarak karşımıza çıkmakta.

Nüfus ve Genel Özellikler

Yaklaşık 180 bin nüfusa sahip kent, Gümüşhane’de iş kurmak isteyenler için yeni kapılar açmaktadır. Bayburt, Giresun, Trabzon, Erzincan illerini komşu edinmiştir. Torul, Kelkit, Kürtün, Şiran ve Köse ilçelerine sahiptir.

İklimi

Gümüşhane Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Karadeniz bölgesi arasında kalmakla birlikte, kenti çevreleyen dağlar nedeni ile her iki bölgenin ikliminin olumsuz etkilerinden korunan oldukça ender rastlanan bir iklime sahiptir. Bu endemik yapısı nedeniyle iklim kenti olarak tanımlamak sanırım yanlış olmaz.

Gümüşhane Turizmi

İlin turizm yapısı çok gelişmemiş olmakla birlikte doğal güzelliklere dayalı turistik mekanları mevcuttur. Limni Gölü, Salata Gölü, Karaca Mağarası, Kov Kalesi ve her yıl şenliklere sahne olan, yayla turizmi açısından meşhur Taşköprü Yaylası turistik mekânların başında yer almaktadır. Turistik tanıtımları sayesinde yeni yeni tanınmaya ve turizm planlarına dahil edilmeye başlanan kent, özellikle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun turistik kentlerine yakınlığı ile de turizm yatırıcımlarının göz önünde bulundurmalarında fayda olan illerimizden birisidir.

Gümüşhane Ekonomisi

Adını aldığı gümüş madeni ile birlikte daha birçok maden açısından oldukça zengin yer altı kaynaklarına sahip olmakla birlikte madencilik oldukça kısıtlıdır. İlin temel geçim kaynağı tarımdır. Ekilebilir arazilerin azlığı tarımın gelişmesinin önünde duramamıştır. Geniş yaylaları nedeniyle hayvancılık gelişmiştir. Büyük baş hayvancılığın önemli bir yer tuttuğu kent, son yıllarda verilen teşviklerle, besicilik yapmak isteyenler için oldukça değerli iş imkânları sunan bir ildir. Kentin %22’sini kaplayan ormanlarında ladin, meşe gibi birçok ağaç yetişmektedir.

Ulaşım açısından maalesef gelişmemiş olan kentte hava ve demir yolu ulaşımı mevcut değildir. Bununla birlikte zengin mutfak kültürü açısından da yatırımcıların ilgi odağıdır. Yöresel tatlar restoranı işletmek isteyenler için oldukça geniş yemek çeşitliliği mevcuttur. Toplahanası çorbası, tavuklu keşkek, kömbe bunların en meşhurlarındandır. Ayrıca pestil, pekmez, çil peyniri gibi yöresel gıda üretimine uygun tatlarda son derece başarılı mutfağı Gümüşhane’de iş fikri arayanlara göz kırpmaktadır.

Gümüşhane İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here