Balıkçılık, tarım ve tarıma dayalı sanayi ile Giresun iş alanları oldukça geniştir. Yaşayan nüfusun yaklaşık olarak % 80’i tarım ile uğraşmaktadır.

444 bin 467 nüfusu ile Karadeniz Bölge’sinin en önemli fındık merkezlerinden olan Giresun iş imkanları açısından da önemlidir. Nüfusun büyük bir çoğunluğunun tarım ile uğraştığı düşünülecek olursa yapılacak olan iş yatırımlarının da bu alana yapılmasının en doğrusu olacağı görülecektir.

Giresun Tarımsal Faaliyetler

Giresun’da yapılan tarımsal faaliyetlerin önemli bir bölümünü fındık oluşturmaktadır. Tüm dünyada meşhur olan Giresun fındığı en kaliteli fındık olarak bilinmektedir. Türkiye’de üretilen fındığın yaklaşık olarak % 25’i Giresun’da üretilmektedir. 90 milyona yakın fındık ağacının bulunduğu Giresun’da yaklaşık olarak 70 bin ton dolaylarında fındık üretilebilmektedir. Fındık dışında mısır, buğday, fiğ, patates, baklagiller ve arpa da yetiştirilebilmektedir.

Giresun’da Hayvancılık Faaliyetleri

Bol yağış almasından dolayı ormanlık alanların, meraların ve çayırların oldukça fazla olduğu Giresun’da hayvancılık son dönemlerde gelişmeye başlamıştır. Doğal ortamlarında yemlerden ziyade doğadan beslenebilecek olmalarından dolayı hayvanların kaliteli olarak yetiştirilebilmelerine imkan doğmaktadır. Büyükbaş hayvanların yanı sıra Koyun, sığır ve kıl keçisi beslenmektedir. Hamsi, istavrit, palamut, torik, sargan, kefal, kötek, barbunya, mezgit, kalkan ve izmarit balıklarının da avlanması ile birlikte balıkçılık faaliyetleri yapılabilmektedir. Ancak balıkçılık faaliyetleri henüz makineleşmiş bir sisteme geçilmemiştir.

Giresun’da Sanayileşme

Son 15 yıl içerisinde sanayileşme oldukça gelişmiştir. Aksu’da SEKA Kâğıt Fabrikası, Fiskobirlik Entegre Fındık İşleme Tesisleri ve Yonga Levha Fabrikası sanayi kuruluşları arasında en önemlilerindendir. Giresun’da sanayi yatırımları konusunda gelişmeler yaşanmasından olduğundan dolayı oldukça önemli olacaktır. Aynı zamanda Tirebolu Çay Fabrikası, fındık kırma atölyeleri, metal eşyâ, kolonya, dokuma tezgâları, doğrama bıçkı ve kereste fırınlama atölyeleri, Giresun peynir ve tereyağ fabrikası, üç un fabrikası, Bulancak Balık Unu ve Yağı Fabrikası gibi işletmeler sayesinde de iş imkanları sağlanabilmektedir.

Özellikle tarımla birlikte son dönemlerde sanayileşmeye önem verilmesi sayesinde yapılacak olan yatırımların bu alanlara kayması beklentiler arasındadır. Dışardan yapılacak olan Giresun iş yatırımları bu alanlara yapılarak gittikçe gelişen bu sektör içerisinde kendilerine yer bulma imkanı da bulunabilecektir.

Giresun İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here