Özellikle mutfak kültürü ve turizm olanakları ile sürekli olarak gözde olan Gaziantep iş yatırımları açısından da oldukça zengindir.

Özellikle tarım arazilerinin çok verimli olmasından dolayı tarım faaliyetleri oldukça gelişmiş olan Gaziantep, Suriye ile sınır şehirlerimizdendir. Son dönemlerde Suriye’de yaşanan gelişmelerden dolayı sürekli olarak göç alıyor olması ekonominin canlanabilmesi açısından birçok alan oluşturmaktadır. Yaban avcılığının sıkça yapıldığı Gaziantep’te ormanların çokça bulunmasından dolayı buna imkan doğurmaktadır. Şehrin gelirinin %40’ı tarımdan, %25’i ise sanayiden sağlanmaktadır.

Gaziantep Coğrafi Yapısı

Güneydoğu Anadolu’da yer alan Gaziantep bu bölgede yer alan iller arasında en gelişmiş ilimizdir. 6 bin 222 km2 alan üzerine kurulmuş olan Gaziantep geneli dalgalı ve engebeli arazilerden oluşmaktadır.

Gaziantep’te Tarım Faaliyetleri

Oldukça zengin bir toprağa sahip olmasından dolayı neredeyse her ürünün üretilmesi sağlanmaktadır. Özellikle Antep fıstığı ve üzümün en çok üretildiği ilimizdir. Antep fıstığı bütün dünyaya Gaziantep’ten dağılmıştır. Yıllık 5-25 bin ton arasında fıstık üretimi yapılabilmektedir. Yapısı gereği fıstık bir yıl bol diğer bir yıl ise az üretilebilmektedir. Aynı zamanda 80 bin hektarlık alanı ile üzüm bağlarında 20 çeşit üzüm üretilebilmektedir.

Tarım faaliyetlerinin yanı sıra hayvancılık faaliyetleri şehrin yüksek bölgelerinde yapılabilmektedir. Büyükbaşa nazaran daha çok küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Gaziantep’te Sanayi Faaliyetleri

Özellikle sanayi bakımında çok gelişmiş olması diğer illerle kıyaslandığında bir adım öteye taşımaktadır. Bu özellikleri ile de Gaziantep’te sanayi yatırımları yapılması oldukça yaygındır. Şehirde hizmet veren yaklaşık olarak 500 adet işletme bulunmaktadır. Dokuma, iplik, un, sabun, deterjan, deri, plastik, çimento, salça, bisküvi ve yağ fabrikaları diğer ürünlere göre ilk sıralarda yer almaktadır. Gömlek, cendere, vantilatör, aspiratör, su tesisat araçları, torna tezgâh, levha makinaları, leblebi kavurma makinaları, dondurma makinaları, bisküvi fırınları, iplik kurutma santrifüjleri, çikolata makinaları ve bunlar gibi birçok makinenin üretimi Gaziantep ilimizde yapılabilmektedir.

Bütün bu özellikleri ile Doğu illeri arasında en gelişmiş olan ilimiz Gaziantep’te 1 milyon 974 bin kişi yaşamaktadır. Özellikle sanayi alanında lider şehirlerimizden olmasından dolayı Gaziantep iş alanları açısından da zengindir.

Gaziantep İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here