Sanayinin yeni gelişmekte olduğu Erzurum’da ekonomik yatırımlar genel olarak tarıma dayalıdır. Aynı zamanda hayvancılık ve ormancılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

Erzurum genelinde yaşayan insanların yaklaşık olarak %80’i tarım, hayvancılık ve ormancılıkla uğraşmaktadır. Geçmiş zamanlarda ipek yolu üzerinden bulunmasından dolayı ekonomik faaliyetler geniş olmaktadır. Şehrin en önemli turistik faaliyeti 1969 yılından bugüne sürekli olarak açılan Doğu Fuarı’dır. Temmuz ve Ağustos ayları arasında yapılan bu fuara 300 civarında firma katılırken 500 binden fazla kişinin ziyaret etmesi de sağlanmaktadır.

Erzurum Coğrafi Yapısı

25 bin 66 km2 kare üzerine kurulmuş olan Erzurum, yaklaşık olarak %30’luk bölümü Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz sınırları içerisinde olmasından dolayı diğer alanlara göre daha farklı yapıdadır. Kapladığı alan bakımından Türkiye’nin en büyük 4. ilidir. Genel olarak Erzurum toprakları yüksekte yer almaktadır. Aynı zamanda hava yapısının soğukluğu ile de ünlü olan Erzurum bu özelliği ile diğer illerle yarışabilmektedir.

Erzurum’da Tarımsal Faaliyetler

İklimin çok sert olmasından dolayı tarım ürünlerinin çeşitleri oldukça sınırlıdır. Arpa, buğday, fiğ, çavdar, mercimek, pancar, ayçiçeği, korunga, armut, elma, kiraz, vişne, erik, ayva, kayısı ve kızılcık yetişen başlıca tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Son dönemlerde tarımsal verimliliğin arttırılabilmesi için sulama tesisleri yapılmıştır.

Erzurum’da Hayvancılık

Erzurum’da yapılacak işler arasında şehrin yapısından kaynaklı olarak hayvancılık yer almaktadır. Hem iklim yapısı hem de coğrafi durumundan dolayı hayvancılık oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Tarımın kısıtlı olmasından ve orman yapılarının ormancılık için çok da yeterli olmamasından dolayı iş yapmak isteyen insanlar genel olarak hayvancılığa yönelirler. Aynı zamanda devlet teşvikleri sayesinde de yapılacak olan yatırımlar kısa süreler içerisinde kendilerine dönecektir.

Erzurum İlçeleri

Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekmen, Tortum, Uzundere ve Yakutiye Erzurum’un ilçeleri arasında yer almaktadır.

Özellikle kış sporları açısından ülke genelinde önemli bir yer olan Palandöken turizm faaliyetlerinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Palandöken civarlarına yapılan Erzurum’da turizm yatırımları oldukça önemlidir. Aynı zamanda dünya genelinde çok az rastlanan Oltu taşının Erzurum’da çıkartılıyor olması da tesbih, kolye ya da küpe gibi takıların yapılabilmesine imkan vermektedir.

Erzurum İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here