Ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa dayalı olan Erzincan’da yapılacak iş yatırımları da bu alanlara kaymaktadır.

Nüfusun %70’i tarım ile geçimini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hayvancılık da şehirde yapılan önemli işlerden birisidir. Hayvancılıkla birlikte süt ve süt ürünlerinin üretimi oldukça yaygındır. Arazi yapısına göre yapılacak olan işler de farklılıklar göstermektedir. Şehrin yüksek kesimlerinde hayvancılık yaygın olarak yapılıyor olsa da alçak kesimlerde tarım yapılmaktadır.

Erzincan’da Tarım Faaliyetleri

Meyve, sebze ve tahılların yetiştirilmesi, şehrin zengin toprak yapısı sayesinde yapılabilmektedir. Çavdar, fasulye, buğday, arpa, patates, domates, havuç ve lahana Erzincan genelinde yetiştirilen ürünler arasında yer almaktadır. Özellikle meyvelerin yetiştirilmesi çok görülmektedir. Zerdali, dut, armut, elma, badem ve kayısı şehir genelinde bolca yetişmektedir. Bütün bu özellikleri sayesinde şehirde yaşayan insanların ve hizmet veren firmaların büyük bir bölümü tarım ile uğraşmaktadır.

Erzincan’da Hayvancılık Faaliyetleri

Şehrin yüksek bölgelerinde yaşayan insanlar genel olarak hayvancılıkla uğraşırlar. Geniş mera ve çayırlıkların bulunduğu şehirde doğal ortamlarında otlayabilen hayvanlar ülke genelindeki birçok ile gönderilmektedir. Özellikle kurban bayramı öncesi birçok ilde kurulan hayvan pazarlarında Erzincan’da yetişmiş hayvanların gönderilmesi oldukça yaygındır. Büyükbaş hayvanlarla birlikte koyun, sığır, kıl keçisi, manda, an kovanı ve at yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır. Bütün bu özelliklerinden dolayı ve özellikle devlet teşviklerinin de yardımı ile Erzican’da hayvancılık yatırımları oldukça fazla yapılmaktadır.

Erzincan İlçeleri

Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Merkez, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü Erzincan’ın ilçeleri arasında yer almaktadır.

Sanayileşme şehir genelinde oldukça düşük seviyededir. 1950’li yıllardan sonra sanayileşme faaliyetleri başlamış olduğundan dolayı fazla gelişmemiştir. Aynı zamanda ormancılık faaliyetleri de ormanlık alanların fazla olmamasından dolayı fazla yapılmamaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölgesinde yer alan Erzincan 11 bin 974 km2 alan üzerine kurulmuştur. Şehir genelinde turistik faaliyetler fazla görülmese de Karanlık Kanyon, Girvelek Şelalesi gibi yerler turistik yerler arasında yer almaktadır. Erzincan nüfusu son verilere göre 231 bin 511’dir.

Genel olarak Erzincan’da yapılacak iş yatırımları kısıtlıdır. Hayvancılık ve tarım dışında fazla faaliyet alanının bulunmamasından dolayı genel olarak yatırımlar bu alanlara yapılmaktadır.

Erzincan İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here