Sanayi, tarım ve ticarete dayalı ekonomisiyle bilinen Elazığ iş imkanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Elazığ ili içerisinde bulunan ve sonradan yapılan Keban Barajı ile şehrin verimli tarım arazileri toprak altında kalmıştır. Ancak bu durum sanayileşmenin gelişmesine de imkan tanımıştır. Yukarı Fırat havzasında bulunan Elazığ, 8 bin 455 km2 alan üzerine kurulmuştur. Hazar Gölü, Harput Kalesi, Harput Ulu Cami gibi turistik alanlara da sahip olan ilde hatırı sayılır turistik ziyaretler yapılmaktadır.

Elazığ Ekonomik Yapısı

Toprak altı ve toprak üstü zenginliklerin oldukça fazla olduğu Elazığ’da il genelinde yapılan işlerin %30’u sanayi, %25’i tarım ve yaklaşık olarak %10’u da ticaretten oluşmaktadır. Aynı zamanda şehirde ormancılık faaliyetleri de sorunsuz şekilde yürütülebilmektedir. Sanayileşme alanında bazı illerimize nazaran oldukça ileri seviyede olmasından dolayı yapılacak olan yeni yatırımların çalışmaları Elazığ iline yapılabilmektedir. Şehrin yer altı kaynaklarının da fazla olmalarından dolayı madencilik faaliyetleri de yapılabilmektedir. Krom, bakır, betonit ve simli kurşun çıkartılan başlıca madenler arasında yer almaktadır.

Elazığ Sanayi Yatırımları

Madenciliğin oldukça fazla yapılması, Türkiye’de hizmet veren en büyük hidroelektrik santralinin bulunması gibi nedenlerden dolayı şehirde sanayi oldukça gelişmiştir. Yaklaşık olarak 1200 farklı sanayi kolu bulunmaktadır. Bu özellikleri ile Elazığ sanayi yatırımları konusunda oldukça fazla imkan sağlamaktadır. Yeni yapılan organize sanayi bölgesinde faaliyete başlayan 20 fabrika ile birlikte iş imkanları da artmıştır. Der, un, çimento, şeker, yün, pamukyağı, süper fosfat, pamuk ipliği, kiremit, süt, yem, azot, tüpgaz imalatı ve dolum, kireç, plastik boru, kâğıt, tekstil, meşrubat, matbaacılık, mermer, ayçiçek yağı, ayakkabı, mobilya, sabun, tıbbî malzeme fabrikaları ile ülke genelinin ihtiyaçlarının bir bölümü karşılanabilmektedir.

Elazığ İlçeleri

Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Merkez, Palu, Sivrice, Elazığ’ın ilçeleri arasında yer almaktadır.

İl genelinde yapılan sanayi yatırımlarının artması ile birlikte yeni iş kollarının da ortaya çıkması sağlanabilmektedir. Aynı zamanda yer altı kaynaklarının oldukça zengin olmasından dolayı da Elazığ madencilik yatırımları oldukça fazladır. Birçok madenin çıkartılması için yeni yatırımcılara iş alanları da açılmış olacaktır.

Elazığ İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here