Edirne’de bulunan nüfusun yaklaşık olarak %74’ü tarım ile geçimini sağlamaktadır. Edirne iş alanları içerisinde en çok yer kaplayan diğer sektörler ise balıkçılık, avcılık ve ormancılık olarak sıralanabilmektedir.

Genel olarak tarla tarımının yapıldığı Edirne’de buğday, şeker pancarı ve ayçiçeği büyük yer kaplamaktadır. Meyve üretiminde kavun, karpuz ve lahananın da yetiştirildiği bölgede fasulye, susam, kızılcık, erik, üzüm, badem, elma, armut, kolza gibi ürünlerin de üretimi yapılabilmektedir.

Edirne’nin Coğrafi Özellikleri

Genel olarak düzlüklerle oluşmuş olan Edirne’de 500 metreden yüksek dağ bulunmamaktadır. Bu özelliği ile tarım arazilerinin oluşmasına da imkan doğmuştur. Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında yer alan Edirne, sınır illerimizden birisidir. Edirne’de sıcak ve ılıman iklim özellikleri hakim durumdadır. Yağış oranının oldukça fazla olduğu Edirne’de en kurak zamanlarda bile yağış görülebilmektedir.

Edirne’de Çıkartılan Madenler

Başlıca maden linyittir. Senede 50 bin ton kadar madenin çıkartıldığı Edirne’de en çok Demirhanlı, Küçük Doğanca, Enez ve Meriç ilçelerinde madencilik yapılabilmektedir. Bu özelliği ile madencilik yapan firmalar için Edirne madencilik iş olanakları oldukça fazladır.

Edirne İlçeleri

Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Merkez, Süloğlu ve Uzunköprü Edirne ilinin ilçeleri arasında yer almaktadır.

Edirne’de Hayvancılık

Bölgede bulunan çayır ve meraların azalması ile birlikte hayvancılık faaliyetleri etkilenmemiştir.  Kıl keçisi, koyun, sığır ve manda beslenmesi oldukça yaygındır. Edirne’nin beyaz peyniri oldukça meşhurdur.

Sanayileşme geçmiş zamanlarda tarıma dayalı olarak yapılmış olsa da günümüzde yapılan yatırımlarla birlikte diğer alanlara da yatırım yapılabilmektedir. Son 10 yıl içerisinde yapılan çalışmalarla birlikte sanayileşme alanında oldukça fazla yatırımın yapılabilmesi için gerekli adımlar atılmaya başlanmıştır. Özellikle Avrupa’ya açılan sınır kapısına sahip olmasından dolayı yıl içerisinde ülkemize gelen ve çıkış yapan binlerce kişinin geçiş güzergahında bulunmaktadır. Bu şekilde belirli dönemlerde insanların sürekli olarak ziyaret etmek zorunda kaldıkları illerin başında gelmektedir.

Özellikle iş alanları konusunda birçok yatırımcının tercih etmiş olduğu Edirne, gerek tarım, gerek sanayi ve gerekse de madencilik açısından Edirne’de yatırım yapılabilecek iş alanları açısından çok fazla seçenek sunmaktadır.

Edirne İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

4 BAŞVURULAR

  1. Merhaba ben Cansu Çetin. Edirne merkezde ikamet ediyorum. Öğrenciyim, çalışıyorum. Kyk borcumu ödüyorum ve ailemin geçimine yardımcı oluyorum. El becerisi isteyen işlere oldukça yatkınım. Bu işe gerçekten ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here