Petrol, tarım, ormancılık ve sanayi alanlarında yapılan yatırım faaliyetleri ve çalışmalarla birlikte Diyarbakır iş imkanları açısından oldukça önemli bir yer edinmiştir.

15.168 km2 yüz ölçümüne sahip olan Diyarbakır Türkiye içerisindeki en kalabalık on ikinci şehir konumundadır. TUİK tarafından yapılan araştırmalara göre 2017 yılı sonu itibariyle 1 milyon 699 bin nüfusa sahiptir.

Diyarbakır’daki Ekonomik Faaliyetler

Gelirin % 40’ının tarım sayesinde elde edildiği Diyarbakır’da sanayicilikten petrol işlerine kadar birçok alanda iş yapılmaktadır. 650 bin hektara yakın alan tarım ürünlerinin ekilmesi için kullanılmaktadır. Sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılıyor olsa da başlıca üretimi yapılan tarım ürünü tahıllardır. Buğday, arpa, darı, pirinç, mercimek, baklagiller, susam, tütün, saf pamuk, keten tohumu, domates, biber, patlıcan, kabak ve taze soğan gibi ürünlerin üretimleri Diyarbakır’da yapılmaktadır. Karpuzu ile ün kazanmış olan Diyarbakır, Türkiye’nin karpuz üretiminin % 10’unu üstlenmektedir. 34 çeşit üzüm ve 7 çeşit karpuz üretimi de yapılmaktadır.

Diyarbakır’da Sanayileşme

Son dönemlerde Diyarbakır inşaat sektörü ile oldukça ilerleme göstermiştir. Dokumacılık, bakırcılık, demircilik, kuyumculuk ve küçük sanayi alanları oldukça gelişmiştir. Diyarbakır içerisinde bulunan Yem Fabrikası, Tahıl Sigorta Fabrikası, Ergani Çimento Fabrikası, Sümerbank Pamuklu Dokuma Fabrikası gibi şehir içerisinde insanlara iş imkanı sağlayan fabrikalar bulunmaktadır.

Diyarbakır İlçeleri

Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir Diyarbakır’ın ilçeleri arasında yer almaktadır.

Sanayileşmesinin gelişmekte olması ile birlikte yeni kurulan ve kurulacak olan birçok firmada işçi ihtiyacı doğmaktadır. Fabrikalaşma konusunda oldukça fazla kuruluşun hizmet verdiği Diyarbakır, fabrikalarda çalışacak olan işçiler için de çok fazla imkan vermektedir. Özellikle tarım konusunda verimli topraklara sahip olması nedeniyle yeni kurulacak olan firmaların bu alanlara yönelmesi ülkemizin ihracatına ve aynı zamanda ülke içerisinde tüketimi için ihtiyaç duyulan ürünlerin üretimine de katkıda bulunacaktır. Bu şekilde yeni iş imkanı arayan girişimciler için Diyarbakır’da yapılacak işler içerisinde tarım önemli bir yer tutacaktır. Bunun dışında tekstil ile ilgili yatırımlar da bölgeye sürekli olarak yapılmaktadır.

Diyarbakır İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here