Faal olarak Çorum’da yaşayan nüfusun yaklaşık olarak % 85’i tarım sektöründe çalışmaktadır. Çorum ekonomisi tarın ve hayvancılığa dayanıyor olsa da son zamanlarda sanayileşme konusunda önemli adımlar atılmıştır.

Tarım yapan her aile genel olarak hayvancılıkla uğraştığından dolayı Çorum’da iki üretim sektörü de oldukça gelişmiştir. Eski dönemlerle kıyaslandığında sanayileşme alanında da yeniliklerin yaşandığı ilde ülke ihracatına önemli katkılar sağlanmaktadır.

Çorum’un Ekonomik Yapısı

500’e yakın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmenin bulduğu Çorum’da makine aksamlarından, şırıngaya kadar birçok ürün yaklaşık olarak 137 ülkeye ihraç edilmektedir. 1960’lı yılların başında başlayan sanayileşme çalışmaları ile birlikte ziynet eşyalarına kadar birçok sektörde büyük gelişmeler kat edilmiştir. Çorum ilinde faaliyet gösteren girişimcilerin ve müteşebbislerin genel olarak kendi sermayeleri ile faaliyet göstermelerinden dolayı ‘Anadolu Kaplanları’ arasında isimlerini yazdırabilmeyi de başarmıştır.

Çorum’un İlçeleri

Toplamda 528 bin 422 kişilik nüfusuyla Çorum nüfus yoğunluğu yüksek olan illerimiz arasında yer almaktadır. Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu ve Uğurludağ Çorum’un ilçeleri arasında yer almaktadır.

Çorum’da Yetiştirilen Tarım Ürünleri

Kışların soğuk, yazların sıcak ve kurak geçtiği ve step ikliminin etkili olduğu Çorum’da genel olarak hububat ziraatı ön plandadır. Buğday, arpa gibi ürünlerin ekilebildiği Çorum’da aynı zamanda pirinç tarımı da yapılabilmektedir. Bunların dışında Çorum’da yetiştirilen tarım ürünleri mısır, fasulye, patates, kendir, çavdar, yem bitkileri, sebzeler, nohut, mercimek, şekerpancarı, soğan, ayçiçeği, kenevir ve keten bulunmaktadır.

Çorum’da Turizm

Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi oldukça geçmiş zamanlardan bugüne yerleşimin bulunduğu Çorum civarında özellikle Hitit’lerin yaşamış olmasından dolayı kültür turizmi için sürekli olarak turistlere misafirlik yapmaktadır. Hitit’lerden kalan tarihi eserlerin sergilendiği birçok alan ile gelen turistlerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Çorum Mutfağı

Çatal aşı, Yaprak içi aşı, İskilip dolması, Söbelek dolması, Pastırmalı madımak, Kuzu tandır, Keşkek, Çorum mantısı, Sıkma baklava, Teltel gibi birçok tatlı ve yemek Çorum bölgesine özel olmasıyla bilinmektedir.

Hem mutfağı, hem turizm imkanları, hem tarım ve hayvancılık faaliyetleri, hem de Çorum’un sanayileşme imkanları ile iş imkanlarının oldukça fazla olduğu illerimiz arasındadır.

Çorum İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here