Çankırı’nın büyük bir kısmı İç Anadolu Bölgesi’nde, bazı yerleri ise Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir batıda Bolu, kuzeybatıda Karabük, kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum ve güneyde Ankara ve Kırıkkale ile komşudur. 2018 yılı tahmini verilerine göre Çankırı nüfusu 188,377 olarak hesaplanmıştır. Merkez ilçesi 95,944 ile nüfusun yarısından fazlasını barındırmaktadır. Çankırı il sınırları içerisinde Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Eskipazar, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta, Ovacık, Şabanözü ve Yapraklı ilçeleri yer almaktadır.

Çankırı’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Şehrin yüzde 18’i ormanlarla kaplıdır. Ormanlarda daha çok çam, köknar, meşe ve ardıç ağaçları bulunmaktadır.

Çankırı’nın Ekonomisi ve Geçim Kaynakları

Çankırı ekonomik yapısı genel itibari ile tarıma dayanmaktadır. Nüfusun yüzde 45’i tarım ile ilgilenirken, yüzde 16’sı sanayi sektöründe ve yüzde 38’ide hizmet sektöründe çalışmaktadır. Çankırı ilinin yüzde 35’inin çayır ve meralarla kaplı olması sonucu hayvancılık için oldukça uygun alanların olduğu bir ildir. Ayrıca arıcılık bölgede hızlı bir gelişim göstermektedir. Bölgede Çankırı Süt Fabrikası, Çankırı Yem Fabrikası, Eskipazar Kereste Fabrikası, Kaya Tuzları, Bayramlar Alçı Fabrikası, Çivi Tel Fabrikası, Un ve Tuğla fabrikaları ve DDY Yeni Makas Fabrikası bulunmaktadır.

Çankırı’da üretilen tarımsal ürünler ise şu şekildedir; buğday, arpa, mısır, fasulye, mercimek, burçak, fiğ, patates ve şeker pancarı üst sıralarda yer almaktadır. Fiğ ekiminde ülkemizin en önde gelen yerleri arasındadır. Bağcılık konusunda oldukça büyük ilerlemeler görülmektedir. Ayrıca Devres vadisinde inci tanesi gibi kaliteli ve oldukça değerli pirinç yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Çankırı’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Çankırı iklim koşullarına rağmen oldukça geniş iş olanakları barındırmaktadır. Özellikle Devres vadisinde yapılacak pirinç yetiştiriciliği ile dünya çağında iş olanakları olabilmektedir. Ayrıca yüzde 35’lik mera ve çayır alan hayvancılık yetiştiriciliği konusunda çok büyük iş imkânları sunmaktadır. Ayrıca Çankırı iş fikirleri anlamında tuz lambası paketleme işi günümüzün en popüler iş olanakları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte tarıma dayalı iş olanakları bölge içerisinde oldukça büyük potansiyelleri bünyesinde barındırmaktadır.

Çankırı İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

  1. 29 yaşındayım daha önce 1çok işte çalıştım dışkapıda oturuyorum düzgün gerçek elemana sahipm1iş arıyorum ofiz yada murtfak otelde olabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here