Çanakkale ülkemiz için manevi anlamda da oldukça önemli bir şehirdir. Ve son yıllarda birçok alanda gözle görülür bir gelişim görülmektedir. Sadece tarım ile değil aynı zamanda diğer sektörlerde de sağlanan gelişimler neticesinde daha potansiyelli bir şehir haline gelmiştir. 2018 yılı tahmini verilerine göre Çanakkale nüfusu 534.660 olarak hesaplanmıştır. Merkez ilçesi 175.032 nüfusu ile bölge içerisinde en fazla nüfusa sahip ilçe durumundadır. Çanakkale il sınırları içerisinde Merkez, Biga, Çan, Gelibolu, Ayvacık, Yenice, Ezine, Bayramiç, Lâpseki, Eceabat, Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri yer almaktadır.

Çanakkale ilinin iklimi konumu itibari ile geçiş iklimidir. Genel karakteristik özellikleri ise Akdeniz ikliminin özelliklerini yansıtmaktadır. Kışları ise genel itibari ile daha düşük sıcaklığa sahiptir. Çanakkale ilinin yüzde 55’i ormanlıklarla kaplıdır. Akdeniz iklimine özgü bitki topluluğu makiler, defne, kocayemiş, mersin ve çalılıklardan meydana gelmektedir.

Çanakkale’nin Ekonomisi ve Geçim Kaynakları

Çanakkale’nin geçim kaynakları genel itibari ile tarıma dayanmaktadır. Sanayi son yıllarda gelişim gösterse de hala yeterli seviyede yer almamaktadır. Turizm, balıkçılık ve ormancılığın ekonomideki payı giderek artmaktadır. Özellikle turistik anlamda hem yerli hem de yabancı turistler için oldukça büyük bir çekim merkezi haline gelmeye başlamıştır. Seramik konusunda odlukça ileri seviyede olan Çanakkale bu anlamda seramik fabrikalarının oldukça yoğun olduğu bir yerdir. Ayrıca Dardanel firmasının burada büyük bir tesisi bulunmaktadır. Ekonomik olarak kalkınmada öncelikli iller arasında yer almaktadır.

Çanakkale tarımsal üretim anlamında odlukça iyi durumda olan bir ildir. Bu anlamda Ayçiçeği üretiminde Türkiye’nin en önemli ikinci üreticisi konumundadır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, yulaf, çavdar, susam, tütün olarak dikkat çekmektedir. Bağcılık anlamında ülkemizin en ileride olan illeri arasında yer almaktadır. Çavuş, hafızali, kozak, karadikenli, elhamra, karasakız ve mevrupalya üzümleri ile dünyaca tanınmış durumdadır. Kavun, karpuz, şeftali, ceviz, erik, badem, vişne, elma, armut, kiraz gibi meyveler ve domates ve biber başta olmak üzere, patlıcan, pırasa, lahana, ıspanak ve havuç gibi sebze yetiştiriciliği oldukça iyi seviyelerdedir. Ve seracılık için oldukça elverişli olanaklara sahiptir.

Çanakkale’de Yapılabilecek İş Fikirleri

Çanakkale ülkemizin turizm potansiyeli anlamında en iyi olanakların olduğu bir yer olmasına rağmen potansiyeli tam olarak değerlendirilememiştir. Bu anlamda bölgede turizm tabanlı iş olanakları oldukça büyük potansiyel barındırmaktadır. Ayrıca seramik anlamında da büyük iş potansiyelinin olduğu bir ildir. Seracılık için oldukça elverişli şartların olması ve bulunduğu konum itibar ile Çanakkale iş fikirleri arasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca Turizm rehberliği anlamında da ilde büyük bir eksiklik göze çarpmaktadır. Bu anlamda iyi bir iş potansiyeli bulunmaktadır.

Çanakkale İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here