Bursa ülkemizin birçok alanda en potansiyelli ve ileri seviyedeki illeri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Genel itibari ile birçok sektörde oldukça ileri duruma gelmiş ve iş potansiyelinin oldukça fazla olduğu bir şehirdir. 2018 yılı tahmini verilerine göre Bursa nüfusu 2.974.981 olarak hesaplanmıştır. Osmangazi ilçesi 856.770 nüfusu ile ilk sırada yer almaktadır. 100 bin nüfusu geçen birçok ilçesi bulunmaktadır. Bursa il sınırları içerisinde Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Gemlik, Mustafakemelpaşa, Mudanya, Gürsu, Karacabey, Orhangazi, Kestel, Yenişehir, İznik, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri yer almaktadır.

Bursa genel itibari ile ılıman bir iklime sahiptir. Toprakların yüzde 35’lik kısmı dağlarla kaplıdır. Bursa Uludağ bu anlamda kış turizmin en gözde ve en popüler yerleri arasında yer almaktadır.

Bursa’nın Ekonomisi ve Geçim Kaynakları

Bursa’nın geçim kaynakları ülkemizin genel yapısı ile en uyumlu şehirlerin başında gelmektedir. Sanayi tesisleri anlamında ülkemizin en potansiyelli yerleri arasında yer almaktadır. Bursa’da toplam 13 adet organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Özellikle tekstil ile ilgili fabrikaların büyük bir çoğunluğu Bursa’da yer almaktadır. Ülkemizin genelinde bulunan 11 adet sentetik iplik fabrikasının 8’i Bursa’da bulunmaktadır. 4 adet otomobil fabrikası, otomobil yedek parça fabrikaları yer almaktadır. Gıda anlamında da büyük üretim tesislerinin bulunduğu bu şehir birçok anlamda ülkemizin sanayi üssü durumundadır.

İklim yapısı ile toprağın oldukça bereketli olduğu Bursa’da ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Bursa’daki arazinin yüzde 44’ü tarım arazisidir. Buğday, arpa, mısır, yulaf ve pirinç gibi tahıllar oldukça fazla oranda yetiştirilmektedir. Ayrıca fasulye, bakla, bezelye ve çiğ baklagiller, tütün, pamuk, ayçiçeği, susam ve anason, domates, soğan, hıyar, pırasa, lahana, biber ve ıspanak üretimi oldukça fazladır. Bursa meyve üretiminde ülkemizin en kaliteli ve en iyi meyvelerinin üretildiği yerdir. Şeftali, kestane, üzüm, elma, armut, çilek, vişne, kiraz, kayısı, erik, muşmula, kızılcık, ceviz, kavun, karpuz ve her çeşit meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de, çileğin % 80’i, şeftalinin% 40’ı Bursa’da yetiştirilmektedir.

Bursa’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Bursa ülkemizin birçok anlamda en potansiyelli ve en çok gelişme gösteren illeri arasında yer almaktadır. Bölgenin hem konumu hem de potansiyeli anlamında birçok yeni iş fikrine ev sahipliği yapacak potansiyele sahiptir. Bursa ve ilçelerinde sanayi, turizm ve tekstil oldukça gelişmiş durumdadır. Bu anlamda bu iş kollarında oluşturulacak iş fikirleri oldukça verimli olabilmektedir. Ayrıca otomotiv sanayinin en önemli merkezleri arasında bulunan Bursa’da bu anlamda yedek parça ile ilgili oldukça iş fırsatları yer almaktadır.

Bursa iş fikirleri anlamında E-ticaret yolu ile internet üzerinden satış yapmak oldukça caziptir. Çünkü burada hem ürün ve tarım ürünü çeşitliliği, hem kalitesi hem de konumu itibari ile ülkemin en avantajlı şehirlerinden biridir. Buradan tüm Türkiye’ye ürün sevkiyatı ve kargo rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Tekstil alanında gelişim itibari ile tekstil sektörü ile ilgili iş fırsatları hem ham madde hem de fırsat anlamında oldukça büyük bir potansiyele sahip olmaktadır.

Bursa İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here