Hem doğal güzellikler ve tarihi eserler anlamında oldukça yüksek potansiyele sahip olan Burdur bu anlamda oldukça dengeli yapısı ile dikkat çekmektedir. Burdur topraklarının yüzde 35’lik kısmı ormanlarla kaplıdır. 2018 yılı tahmini verilerine göre Burdur nüfusu 265.573 olarak hesaplanmıştır. Merkez ilçe 108.297 nüfusu ile en büyük ağırlığı oluşturmaktadır. Diğer illerle karşılaştırıldığında nüfus dağılımı ilçeleri arasında daha dengeli ve homojen bir şekilde dağılmaktadır. Burdur il sınırları içerisinde Merkez, Bucak, Gölhisar, Yeşilova, Çavdır, Tefenni, Ağlasun, Altınyayla, Çeltikçi ve Kemer ilçeleri yer almaktadır.

Burdur konum olarak Akdeniz bölgesinde yer almasına rağmen yapısal itibari ile İç Anadolu bölgesi iklim özelliklerini göstermektedir. Bu anlamda kışlar soğuk yazlar ise sıcak geçmektedir. Burdur iklim, yükselti ve bitki örtüsü itibari ile farklı bitki türlerinin yer aldığı bir şehir olarak dikkat çekmektedir.

Burdur’un Ekonomisi ve Geçim Kaynakları

Burdur’un geçim kaynakları genel itibari ile tarıma dayanmaktadır. Bu anlamda nüfusun yüzde 75’lik bir kısmı yarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılık ile geçimini sağlamaktadır. Ayrıca son yıllarda sanayi alanında da oldukça büyük gelişmeler göze çarpmaktadır. Tavukçuluk, arıcılık ve balıkçılık faaliyetleri son yıllarda büyük aşama kaydetmiş durumdadır. Ayrıca gül yetiştiriciliği konusunda ülkemizin en önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Ülkenin gül yağının yüzde 15’i burdur tarafından karşılanmaktadır.

Burdur ve ilçelerinde meyvecilik, üzüm bağları, bostan ev sebzecilik oldukça popüler durumdadır. Burdur ve çevresinde buğday, arpa, çavdar, mısır, şekerpancarı, nohut, anason, soğan, patates ve haşhaş yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde en çok anason Burdur’da yetişmektedir. Burdur’da yer alan başlıca sanayi kuruluşları ise Şeker fabrikası, Et balık kurumu kombinası, Burdur Traktör fabrikası en önemli sanayi kuruluşları arasında yer almaktadır.

Burdur’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Burdur genel yapı itibari ile özellikle tarımsal anlamda oldukça farklı iş fikirlerinin yapılabileceği bir şehirdir. Orman alanlarının fazla olması ile ormansal iş imkânlarının odlukça geniş olduğu bir yerdir. Ayrıca başta Anason ve üzüm olmak üzere tarım alanında birçok ürünün yetiştiriciliği ve ulaşım anlamında rahatlıkla pazarlanabilmesi oldukça büyük iş fırsatları ortaya çıkarmaktadır. Yine özellikle tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada yer alması alternatif turizm fırsatları anlamında ilde büyük bir potansiyel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hayvancılık alanının yapılan yatırımlar ve potansiyeli ile Burdur’da kümes hayvancılığı, tiftik keçisi yetiştiriciliği, arıcılık ve Balıkçılık gibi oldukça farklı imkân Burdur iş imkanları arasında yer almaktadır.

Burdur İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here