Hem doğal güzellikleri hem de aşçıları ile ünlü olan Bolu ülkemizin en tanınmış illeri arasında yer almaktadır. Bolu topraklarının yüzde 62’lik kısmı ormanlarla kaplıdır. Bu anlamda ülkemizin en zengin ve en estetik yerlerinin başında gelmektedir. 2018 yılı tahmini verilerine göre Bolu nüfusu 305.609 olarak hesaplanmıştır. Merkez ilçe 199.702 nüfusu ile en büyük ağırlığı oluşturmaktadır. Ve nüfus anlamında sürekli ve düzenli oranlarda yükselen ivmesi ile ülkemizin bu anlamda en istikrarlı büyüyen şehirleri arasında yer almaktadır. Bolu il sınırları içerisinde Merkez, Gerede, Mudurnu, Göynük, Mengen, Yeniçağa, Dörtdivan, Seben ve Kıbrıscık ilçeleri yer almaktadır.

Bolu bitki örtüsü ormanlardır. Köroğlu, Karadere, Seben ve Aladağ Ormanları Bolu’nun olduğu kadar ülkemizin de en zengin ormanları arasında kabul edilmektedir. Ormanlarda çoğunlukla  kayın, gürgen,  ıhlamur, dişbudak, meşe, kızılağaç, karaağaç, kavak, köknar ve sarıçam ağaç türleri görülmektedir. İklim tipi olarak daha çok Karadeniz iklimi etkisi altında kalsa da bulunduğu konum itibari ile Karadeniz, Marmara ve Orta Anadolu iklim özelliklerini göstermektedir.

Bolu’nun Ekonomisi ve Geçim Kaynakları

Bolu’nun geçim kaynakları oldukça dengeli bir dağılım sergilemektedir. Bu anlamda il içerisinde GSYİH yüzde 37,7 tarım, 21,6 sanayi ve yüzde 40,7 hizmet sektörü olarak dağılmaktadır. Tarımsal anlamda farklı iklim tipine uygun konumu itibari ile odlukça geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Bolu’da başta buğday olmak üzere arpa, çeltik, yulaf, mısır, patates, soğan, sarımsak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Patates bu ürünler içerisinde ekonomik anlamda en değerlileri arasında yer almaktadır. Piliç eti üretiminde Türkiye pazarının yüzde 30’lık kısmı Bolu Mudurnu ilçesinden karşılanmaktadır. Sanayi anlamında daha çok küçük ve orta büyüklükte işletmelerin faaliyetini gösterdiği Bolu’da daha çok gıda, orman ürünleri ve mobilya, madeni eşya ve metal sanayi, ısı cam ve temperli cam sanayi, elektrik cihazları üretimi, dokuma-giyim eşyası ve deri sektörleri yoğun olarak faaliyet göstermektedir.

Bolu’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Bolu özellikle dünyaca ünlü aşçıların yetişmesi anlamında mutfak ve gıda sektörü ile ilgili oldukça büyük bir potansiyelin olduğu bir şehirdir. Ayrıca şehirde ormanlık alanların oldukça fazla olması sonucu orman ürünleri ile ilgili oldukça büyük ve potansiyelli iş imkânları yer almaktadır. Bununla birlikte sahip olduğu doğal güzellikler sayesinde Turistik anlamda alternatif Turizm faaliyetleri ile ilgili de oldukça potansiyelli iş imkânlarına sahip bir ildir.

Kanatlı hayvancılık sektörünün il içerisinde oldukça büyük bir gelişim göstermesi ve potansiyeli ile Bolu’da yapılacak iş imkânları arasında kanatlı hayvanlarla ilgili iş fikirleri de Bolu iş imkanları arasında yer almaktadır.

Bolu İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here