Türkiye’nin 4 tane coğrafi bölgesinde toprağı olan tek ilimizdir. Marmara’ya bağlı olmasına rağmen Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde de toprakları vardır. Bilecik ili, Sakarya ırmağının etrafında kurulmuştur. Bilecik merkez hariç 7 tane ilçe, 7 tane belde ve 243 tane köyü vardır.

Bilecik İlinin Nüfusu

Bilecik ilinin nüfusu 221 bin 693’tür. 2017 yılında Bilecik’te il ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı yüzde seksen iken, belge ve köylerde yaşayanların oranıysa yüzde on dokuzdur.

Bilecik İlçeleri

Bilecik’te toplam 8 ilçe, 243 tane köy vardır.

  • Bozüyük
  • Gölpazarı
  • İnhisar
  • Osmaneli
  • Pazaryeri
  • Söğüt
  • Yenipazar

Bilecik İklimi

Marmara ve İç Anadolu iklimi karışık haldedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Diğer bölgelerinde ise kışlar ılık geçer. Yağmurlar genellikle ilkbahar ve sonbaharda yağar.

Bilecik Tarımı

Bilecik’te arazinin yüzde 40’ı ekime müsaittir. Başlıca tarım ürünleri buğday, baklagiller, arpa, mısır, nohut, fasulye, şekerpancarı, ayçiçeği, soğan, barbunya, semizotu, havuç sivri biber, domates, patlıcan, kıvırcık, salata ve şerbetçiotudur.

Bilecik Ekonomisi

Bilecik’in ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Bilecik’te önceden ipekböcekçiliği yaygındı. Yunan işgalinde dutluklar yakılınca ipekböcekçiliği de geriledi. Fakat 135 köyde ipekböcekçiliği besleme geleneğine deva edilir. Nüfusun yüzde 70’i tarımla geçinir. Modern tarıma, sulama, gübreleme ve aynı zamanda modern tarım aletlerine önem verilmektedir. Bilecik’te hayvancılık son senelerde gelişmeye başlamıştır. Mera ve çayırlar arazinin yüzde yedisini oluşturur. Besi hayvancılığı gelişmiştir ve koyun, sığır, keçi beslenmektedir. Arıcılık ise gelişme halindedir.  Bilecik’te ormancılık ise ilin yarısına yakını ormanlık olduğu için gelişmiştir. Bunlardan yarısı baltalık diğer yarısı normal, koruluk ve bozuk koruluktur. Madenler ise seramik ve cam sanayisinde kullanılan kil, kaolin ve feldispat bakımından zengindir. Bilecik’te kireç taşları meşhurdur. Bilecik sanayisi son 10 sene içinde sanayi bakımından çok gelişmiştir. Mevcut olan sanayi tesisi tarım, orman ve seramiğe dayanır. Başlıca fabrikaları yem fabrikaları, şerbetçiotu hublon fabrikası, seramik fabrikası, demirdöküm fabrikaları, teneke fabrikası, defter fabrikası gibi tesisleri vardır.

Bilecik Mutfağı

Bilecik mutfağında ilk sırada tahıl ürünleri yer alır. İle özgü yemeklerin çoğunluğunu hamur işlerini oluşturur. Pide, bükme, hodalak fırında pişirdikleri ekmek türleridir. Ayrıca yeni sönmüş ocağın ateşine gömülerek yapılan kömme adıyla bir tür ekmekte yapılmaktadır.

Bilecik Turizmi

Bilecik zengin tarihi hazineleri, şifalı içme ve kaplıcalarıyla turizm bakımından eşsiz bir yerdir. Fakat turistik tesislerin yetersizliği sebebiyle bu imkanı değerlendiremeyen bir ildir.

Bilecik İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here