Bayburt şehri Doğu Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Bayburt şehrinde iş fırsatları arasında tarım ve hayvancılık ön plandadır. Yerli halkın önemli bir kısmı Türkmen/Çepniler oluşmaktadır. Şehirde 3 ilce, 6 belediye yer almaktadır.

Coğrafi Konumu

Bayburt iş fikirleri için tarım kollarına göz atabilirsiniz. Bayburt ve çevresi yeryüzü şekilleri konusunda üç kısımdan oluşmaktadır. İlk tarafı sahanın batı bölgesini bir araya getiren Bayburt ovası, ikincisi akarsuların oluşturduğu vadiler ile beraber yörenin etrafını çevrelemiş dağlık alanlardır.

Bayburt ovası 1450-1750 metre yüksekliğinde bulunmaktadır. Şehirde yer alan Kop ve Soğanlı dağları üzerinde çok sayıda yaylalar yer almaktadır. Çoruh nehri ise 3239 metre yükseklikte yer alan Mescit dağından doğarak güneydoğu bölgesinde il sınırlarına giriş yapmakta ve Çoruh vadisine giriş yaparak ili terk etmektedir.

Bayburt İş Fikirleri

Tarihi ve coğrafyasının güzellikleri ile beraber tarım Bayburt geçim kaynağı arasında yer almaktadır. Şehrin tarım şehri olması iş olanaklarını da arttırmaktadır. Ekonomik yaşam, tarihi gelişim içerisinde temel değiştirmemiştir. Ticaret ve sanayi olanaklarının gelişmediği şehir üzerinde tarım ve hayvancılık ekonomiyi desteklemektedir. Tarım ürünü olarak yer alan şehirde yem bitkileri, hububat çeşitleri, şeker pancarı ile beraber meyve sebze üretimi gerçekleştirilmektedir. Genel olarak şehrin sebze ihtiyacı diğer illerden karşılanabilmektedir. Arazinin büyük bir kısmı ise kıraç olarak yer alıp Çoruh vadisi üzerinde Aydıntepe ve Sünür ovaları üzerinde sulu tarım gerçekleştirilmektedir.

Hayvancılık şehrin geçim kaynakları arasında en önemlisidir. Arazi hayvancılık yapmaya son derece elverişlidir. Mera hayvancılığı son gelişmiştir. Son dönemlerde besi hayvancılığına doğru bir gelişme gözlemlenir. Süt inekçiliği ıslah uygulamaları da devam eder. Şehrimiz ilçe ve köyleri üzerinde arıcılık yapan aile sayılarında büyük artış gözlenmektedir. Şehir sathında özel bal üretimi gerçekleştirilmektedir.

Bayburt şehri çok eski transit ticaret yolları arasında Trabzon ve İran arasında yer alan İpek ve baharat yolunun bir durağı olarak yer almaktadır. Ekonomisi tarım, hayvancılık ve ticaret ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Tarım ile beraber kalan ekonomik yapıları, üretim yolu nedeniyle satışa arz şeklinde olmamasının yanında dışarıdan getirip satışa sunmaktadır.

Bayburt İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

2 BAŞVURULAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here