Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin iş olanakları bol Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Murgul, Şavşat, Yusufeli ilçelerine sahip bir ilimizdir. 166 bini geçkin nüfusu ile Cankurtaran Dağları’nın dibinde yer alan bu şehrimiz, hem karasal, hem de Akdeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır.

Ladin, göknar, karaağaç, huş, ardıç, Duglas, fıstıçamı gibi pek çok ağacın yetiştiği bu şehrimizde geçim kaynağı hayvancılık ve çobanlıktır. Karalahana ve puçuko yemeği ile ünlü olan Artvin, yaylaları ve meraları kadar Tekkale ve Barhal gibi kiliseleri ile de ünlü bir şehrimiz.

Artvin Geçim Kaynakları

Geçim olanakları hayvancılığa ve çobanlığa dayalı olan Artvin’de, inşaat ve mobilya sektörü de gelişmiştir. Ayrıca bu şehrimizde bağcılık ve tütüncülük de yapılmaktadır. Buğday, mısır, arpa, yulaf ve çay üretiminin son yıllarda hız kazandığı Artvin, seracılık anlamında da önemli bir noktaya gelmiştir.

Hayvancılığa dayalı dondurucu, lojistik, baytarlık ve tekstilin geliştiği Artvin iş imkânı sınırlı bol olan bir ilimizdir. Çünkü her geçen yıl üretime ve hayvancılığa olan desteğin artması, bu bölgede yapılan büyük ve küçükbaş hayvan sayısını da artırmıştır.

Artvin’de İş Fırsatları

Artvin’deki iş fırsatlarının çoğu hayvancılığa dayalıdır. Ancak organik hayvancılık ve tarım, besicilik önemli bir noktaya sahiptir. Yine arıcılığın da geliştiği bu şehirde, seracılık anlamında da atılımlar söz konusudur.

Yayları sayesinde her yıl binlerce kişinin geldiği Artvin’de turizmden söz etmemek olmaz. Özellikle konaklama tesisi anlamında sıkıntıların yaşandığı bu şehir, turizmin vazgeçilmezi olabilir. Yeme kültürünün de canlı tutulduğu il ve ilçeler, turizm kapsamında deste alınabilecek diğer iş fikirlerinden.

Çobanlık kültürünü meslek haline getiren Artvin, yüzlerce küçük ya da büyükbaş hayvanı, tecrübe sahibi kişilere emanet etmekte. Dolayısıyla hayvancılığın yanında yün ve iplik sanayi de her geçen gün biraz daha gelişiyor. Ayrıca bor ve kömür madenlerinin bulunduğu Artvin, mühendisten işçiye kadar pek çok çalışan insana ihtiyaç duyuyor. Yine hayvan yeminin en sık tüketildiği illerden de biridir. Dolayısıyla Artvin’de iş fırsatları çoğu zaman hayvancılığa ve hayvancılığa bağlı sanayiye dayanmaktadır.

Artvin İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here