Ülkemizin doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan iş imkânı konusunda, sınır ili olmasının avantajlarını da kullanıyor. Çıldır, Damal, Göle, Hanak, Posof ilçelerine sahip olan il, 41.758 kişilik bir nüfusa sahip. Gürcistan sınırında bulunan Ardahan ilimiz Sibirya yüksek basıncının etkisi altında olduğu için, oldukça sert bir iklime sahiptir. Çayır, mera ve orman yönünden olukça zengindir.

Un çorbası, kesme aşı, keleçoş gibi ünü duyulmuş yemeklere sahip olan Ardahan ilimiz, Şeytan Kalesi, Cemal Tural Tabiat Parkı, Kinzi Kalesi gibi tarihi noktaları sayesinde aynı zamanda önemi bir turizm noktası. Buğday, arpa ve kaz yetiştiriciliği başta olmak üzere, bölgenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Ardahan’da Ekonomik Durum

Ardahan ekonomik faaliyetler açısından verimli bir ilimiz değil. Özellikle yılın büyük bölümünün karlı geçmesi, bu ilimizde yapılacak tarımsal faaliyetleri büyük ölçüde kısıtlıyor. Ancak Ardahan’da yapılan kaz yetiştiriciliği, halkın büyük çoğunluğu için bir geçim kaynağı. Hatta büyükbaş hayvancılık yerine kaz yetiştiriciliği yapılmakta.

Ardahan’ın Gürcistan sınırında yer alması, konumu açısından oldukça elverişli bir noktada olmasını sağlıyor. Bu güzergâhtan geçen yerli ve yabancı turistlerin Ardahan’ın doğal güzelliklerini de ziyaret etmesi ile büyük ölçüde gelir sağlayabiliyor.

Ardahan’da İş Fırsatları

Ardahan hayvancılık ve tarım alanında iş imkânı sunan bir ilimiz. Öyle ki hazır yem, soğuk hava deposu, kesimhane ve paketleme alanlarındaki işlerin bu ilde yapılması büyük ölçüde istihdam sağlamaya hazırlanıyor. İnek sütü ve süt ürünlerinin çoğunlukla üretiliyor olması, tam donanımlı üretim tesislerini ve lojistik ihtiyaçlarını doğuruyor.

Meyveciliğe bağlı reçel, konserve, marmelat ve komposto üretimini gerektiriyor. Ayrıca orman alanlarının yoğun olması mobilya sektörünün de büyük ölçüde hammaddesini karşılıyor. Yine bir kâğıt tesisinin kurulması büyük ölçüde istihdam sağlayabilecek diğer alternatiflerden.

Tarımsal tekniklerin geliştirilmesi ile birlikte hasat yapılan arpa ve buğdayın artışa geçmesi mümkün. Tam donanımlı tarım araçlarının ve üretim tesislerinin geliştirilmesi ile birlikte yapılan yıllık ihraç bedelinin artışa geçmesi hedefleniyor. Ardahan iş fırsatları anlamında tarım ve hayvancılığa bağlı görünüyor olsa da, aslında tarihi alanların restorasyonu ile birlikte turizmin canlanması da kaçınılmaz.

Ardahan İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here