Ülkemizin başkenti olan Ankara iş olanağı konusunda bonkör bir şehir. Çünkü hem siyasi açıdan önemi, hem eğitim ve askeri konumu, hem de Anıtkabir gibi bir değeri ile her yıl yüz binleri ağırlıyor. 5 milyonu aşkın nüfusu ile büyümeye devam eden Ankara, Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle’dir.

Beypazarı kurusu, inceğiz çorbası ve kuru köftesi ile ünlü olan Ankara, karasal iklime sahip bir ilimizdir. Kışları çok soğuk, yazları da sıcak olan bu bölgede bozkır ve step bitki örtüsü hâkimdir.

Ankara’nın Ekonomisi ve Geçim Kaynakları

Ankara’nın geçim kaynakları arasında turizmin rolü büyük. Ayrıca tarımsal anlamda da ülkeye büyük rantı bulunmaktadır. Patates, buğday, mısır, arpa ve yulaf yetiştirilir. Meraların bulunması aynı zamanda hem küçükbaş, hem de büyükbaş hayvancılığın gelişmesine yarar sağlamıştır. Özellikle tiftik ve kıl keçisi üretiminde dünyada ilk sıralarda yer alan Ankara, bu sektörlerin dışa açılmasına da yardımcı olmuştur.

Şeker ve çimento fabrikası gibi iş olanaklarının bulunması, mühendisten vasıfsız işçi istihdamına kadar olanak tanımıştır.

Ankara’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Ankara hem siyasi, hem asgari, hem de eğitim açısındaki konumu sayesinde pek çok iş imkânı da sunuyor. Özellikle gıda, hediyelik eşya ve rehberlik anlamında iş kurmak bu şehirde mümkün. Ancak bunun yanında lojistik ve tekstil de yine Ankara’nın yükselen devlerinden.

Ankara’da bulunan milyonlarca öğrenci, asker ve ziyarete gelen turist düşünüldüğünde, konaklama anlamında fırsata çevrilebilecek bir iş fikri pek çok kişinin hayali. Ancak daha küçük çaplı ve garanti bir iş fırsatı için tiftik keçisi üretimine, organik tarıma ve hayvancılığa yönelmek mümkün. Yine tekstil sektörüne de öncülük eden başkent, kumaş üretimi ve hazır giyimin de öncüsü.

İnşaat alanında her zaman kullanılan ve kullanılacak olan çimentoların büyük bölümü Ankara’dan ülkeye transfer edilmektedir. Bu bağlamda da yine lojistik ve çimento üretim tesisi Ankara’daki iş fırsatları arasında yer almaktadır.

Ankara İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here