Karadeniz Bölgesinde yer alan Amasya iş olanakları anlamında keşfedilmemiş bir maden gibi. Nüfusu 340 bine yaklaşan bu şehrin Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova olmak üzere 6 ilçesi bulunuyor.

Elması ile ünlü olan Amasya ilimizin çatal çorbası, kelle dolması ve mumbarı da denemeye değer lezzetlerinden. Yine pek çok yörede yapılan keşkek de Amasya’da sevilerek tüketilen yemeklerden.

Amasya bitki örtüsü hem Karadeniz, hem de karasal iklim özelliklerini barındırır. Bu doğrultuda yazlar sıcak, kışlar ise yağışlı ve soğuk geçer. Bitki örtüsü ise mera ve ormanlardan oluşmaktadır.

Amasya’nın Geçim Kaynağı ve Turizm

Amasya geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalı bir ilimizdir. Şeker pancarı, haşhaş, tütün ve elma tarım ürünlerinin başında yer almaktadır. Yine pamuk ve ayçiçeğinin de tarımsal faaliyetlerdeki rolü büyüktür.

Arıcılık, ipek böcekciliği ve hem küçük, hem de büyükbaş hayvancılık Amasya geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Ayrıca şeker fabrikası, kiremit, un ve iplik tekstilleri de büyük oranda istihdam sağlamaktadır.

Kuş cenneti, Borabay Gölü, Kral Kaya Mezarları, mağara ve camiler bu ile olan turizmi hareketlendiren noktalardan.

Amasya İş Fırsatları

Amasya büyük ölçekli hayvancılık yapan ve bol meraları olan bir ilimizdir. Dolayısıyla hayvancılığa bağlı şarküteri sektörü Amasya’da yapılabilecek iş fırsatlarının önünü açmaktadır. Elbette soğuk hava deposu gibi farklı iş fikirleri ile bu ilde tutunmak da mümkündür. Hazır yiyecek anlamında daha çok et ve yöresel lokantalar bu ilde rağbet görenler arasında.

Ormanların varlığı, mobilya yapımında kullanıma uygun ağaçların da yetişmesine olanak tanıyor. Dolayısıyla Amasya’da sık denenmeyen ancak bol rağbet gören mobilya sektörü yeni iş fırsatı arayanlara olanak tanıyor. Yine meraların bolluğu organik tarıma ve hayvancılığa da destek veriyor. Gezen tavuk yumurtası akımına büyük ölçekli destek verebilecek olan Amasya, ülkenin tütün ihtiyacının da büyük bölümünü karşılıyor.

Soğuk hava depoculuğu gibi daha sık talep gören ve sürekli gelişen sektöre ek olarak paketleme de yine Amasya’da yakalanabilecek fırsatlar arasında. Ayrıca meyve, sebze, tütün ve et transferi için tercih edilen lojistik hizmetler Amasya iş fırsatları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Amasya İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

6 BAŞVURULAR

  1. Aslen kayseriliyim evde temiz ve hijyenik ortamda manti yapiyorum kayseridede yaptim ve alanlar cok memnundu simdi amasya merkezde oturuyorum kayseri mantisi isteyen olursa sioaris icin bana ukasabilir ayrica paketleme iside yaptim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here